Szukaj

IQ nastolatków spada!

Podziel się
Komentarze0

Wiek nastoletni to okres szczególny dla rozwoju funkcji kognitywnych. Jest to też czas, kiedy przepychanki, bójki i kłótnie są powszechne pomiędzy niektórymi młodymi ludźmi. Jak wynika z badania opublikowanego przez Journal of Adolesceny Health, może mieć to bardzo, bardzo złe skutki.Okazuje się, że wystarczą dwa ciężkie uderzenia w głowę, aby nastolatek doświadczył obniżenia IQ, które jest porównywalne z utratą jednego roku nauki szkolnej.

W przypadku dziewcząt sprawa jest jeszcze poważniejsza, ponieważ wystarczy jeden silny cios w głowę.

Do takich alarmujących wniosków doszli badacze z Florida State University, którzy oparli swoje analizy o dane z National Longitudinal Study of Adolescent Health, czyli o badanie zrealizowane w latach 1994 – 2002 na ok. 20 000 nastolatków, obserwowanych aż do wieku dorosłego.


Naukowcy oceniają, iż w przypadku każdej bójki dziewczęta tracą 3.02 pkt swojego IQ, a chłopcy 1.62. Różnica ta wynika – ich zdaniem – z różnic fizjologicznych między płciami: mężczyźni są bardziej odporni na urazy fizyczne.

Według poprzednich badań, utrata jednego roku nauki szkolnej oznacza utratę 2 – 4 pkt IQ. Urazy głowy mają więc wielki wpływ na funkcje poznawcze.

Dr Kevin Beaver, główny autor badania, mówi: - Nie powinno dziwić, że ciężkie urazy mają negatywne konsekwencje. Ale fakt, że wpływają na inteligencję, to dość zaskakujące.

Komentarze do: IQ nastolatków spada!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz