Szukaj

Inteligencja interpersonalna

Inteligencja interpersonalna (funkcjonuje też pod nazwami: inteligencja introspektywna, intuicyjna i metapoznawcza) jest jednym w typów inteligencji wielorakich, które wyodrębnił i opisał prof. Howard Gardner. Najczęściej występuje u filozofów, pisarzy, mistyków, psychoterapeutów oraz psychologów.

Inteligencja interpersonalna

Co to jest inteligencja interpersonalna?

Inteligencja interpersonalna wiąże się z wiedzą o sobie samym. Osoby posiadające ten typ inteligencji, patrzą na świat ze swojego punktu widzenia, potrafią rozpoznać i nazwać własne uczucia i emocje, przez co są zdolne do samodzielnej autokontroli.

Jak rozpoznać osobę z inteligencją interpersonalną?

Osoby z inteligencją interpersonalną uchodzą za ciche, spokojne i zamknięte w sobie. Często izolują się od reszty społeczeństwa,  gdyż lubią pracować samodzielnie, mają bogate życie wewnętrzne. Jednak, gdy jest to konieczne, potrafią doskonale bronić swoich przekonań i wartości, są ambitne i zmotywowane do osiągnięcia wcześniej postawionego celu. Doskonale znają swoją wartość oraz chętnie podejmują wyzwania.

Są świadome własnych uczuć, potrafią je określić. Ponadto, posiadają doskonałą intuicję oraz możliwość trafnego przewidywania. Charakteryzują się wrażliwością i empatycznością.

Osoby z ta inteligencją mają też zdolność do refleksji nad  porządkiem świata oraz nad własną naturą. Wyciągają trafne wnioski z popełnionych błędów i biorą za nie odpowiedzialność – są zdolne do samokrytyki.

Ludzie postronni uważają je za osoby godne zaufania i często korzystają z ich rad.

Czy można rozwijać własną inteligencję personalną?

Każdy z nas może rozwijać inteligencję interpersonalną. Przede wszystkim, należy skupić się na analizie własnych czynów, motywacji i myśli – może w tym pomóc napisanie  autobiografii, prowadzenie dziennika bądź pamiętnika. Konieczne jest także podniesienie własnej samooceny – trzeba znać swoją wartość. Ponadto, decyzje powinny być podejmowane świadomie, w zgodzie z sumieniem. Trzeba też zaakceptować swoją odmienność, nauczyć się z nią żyć. Do rozwoju inteligencji interpersonalnej może też przyczynić się stworzenie wewnętrznej motywacji do działania, która pomoże osiągnąć wyznaczony cel. Jeśli jesteś studentem, pomyśl o indywidualnym toku studiów.

Rozwijanie inteligencji interpersonalnej u dziecka

Jeżeli dziecko ma skłonności do autorefleksji, umie nazywać swoje emocje i uczucia, ma silne poczucie własnej wartości oraz lubi spędzać czas w samotności, mogą to być pierwsze oznaki wrodzonej inteligencji interpersonalnej. W takim wypadku, należy stworzyć maluchowi dogodne warunki do rozwoju. Dziecko powinno mieć możliwość samodzielnego stawiania sobie celów oraz dążenia do nich we własnym tempie. Należy przygotować dla niego ciche i spokojne miejsce, gdzie będzie mogło samodzielnie się uczyć.

Ludzie z inteligencją interpersonalną są wyjątkowi. Doskonale znają samych siebie, mają możliwość wglądu do swoich najgłębiej skrywanych uczuć i emocji. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nieśmiali i wstydliwi, jednak są to ludzie pewni siebie i doskonale znający swoją wartość.

Jagoda Marek

Komentarze do: Inteligencja interpersonalna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz