Szukaj

Gdzie są szczęśliwi ludzie i dlaczego?

Podziel się
Komentarze0

Instytut Earth Institute uniwersytetu w Columbia w Kanadzie, właśnie opublikował swój raport na temat szczęścia na świecie. Raport ten ma ambicję ujawniania tajemnicy: gdzie są szczęśliwi ludzie. I dlaczego są oni szczęśliwi. Pytanie do postawiono, aby poinformować światowych decydentów.A odpowiedź to coś o wiele mniej ewidentnego niż „bycie bogatym, związek małżeński oraz praca”, ponieważ badanie to pokazuje w jaki sposób nowa nauka o szczęściu wyjaśnia osobiste i narodowe pojęcie szczęścia.

Jak podaje strona internetowa FastCoExist, raport ten, który uzupełnia coroczny sondaż na temat szczęścia światowego przeprowadzany przez intytut IPSOS, został zlecony przez konferencję na temat szczęścia organizowaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych. I zawiera ponad sto stron.

Według raportu, najszęśliwsze kraje na świecie są w Europie Północnej. Na samym szczycie listy jest Dania. Na drugim miejscu Finlandia, na trzecim Norwegia. Ich średni wynik w ocenie jakości życia wynosi 7,6 w skali od 0 do 10.

Najbardziej nieszczęśliwe kraje na świecie są w biednej Afryce subsaharyjskiej. Na ostatnich miejscach klasyfikacji znajdują się: Benin, Republika Środkowej Afryki, Sierra Leone oraz Togo. Średnia ocena jakości życia wynosi tutaj 3,4 w skali 10-punktowej.


Raport ten wprawdzie stwierdza, że ludzie bogatsi są średnio bardziej szczęśliwi niż ludzie biedniejsi, ale jednak jednocześnie pokazuje on, że „pieniądze szczęścia nie dają”.


Jest to tylko jeden z czynników, podaje FastCoExist, którego wpływ na samopoczucie jest równie ważny, albo nawet mniej ważny, niż wpływ wolności osobistej albo politycznej, braku korupcji, wsparcia społecznego, czy też jeszcze dobrego zdrowia umysłowego i fizycznego.

W Stanach Zjednoczonych, które znajdują się na 11 miejscu tej klasyfikacji, na przykład, poziom szczęścia jest stały, podczas gdy warunki życiowe się poprawiły w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.

Bezrobocie zmniejsza poczucie szczęścia, nie tylko u bezrobotnych, i nie tylko z tych powodów, o których myślimy: to nie utrata przychodów, ale raczej utrata takich rzeczy jak szacunek do siebie oraz życie społeczne w świecie pracy, mają prowadzić do spadku poczucia szczęścia.

Wysoki poziom bezrobocia może wyzwolić poczucie nieszczęścia, nawet u pracujących, których dopada nagły strach przed utratą pracy.

Ludzie, którzy „zatrudniają się sami”, to znaczy, którzy nie mają pracodawcy, są szczęśliwsi w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Jednakże, w Ameryce łacińskiej jest odwrotnie, prawdopodobnie dlatego, że tam, z faktu braku pracy, ludzie muszą „się sami zatrudniać”. A to oznacza, że to właśnie brak wyboru nie pozwala na odczuwanie satysfakcji.

Przypomnijmy jeszcze, że w grudniu 2011 roku inne badanie pokazywało, że światowe poczucie szczęścia miało tendencję spadkową w trzech ostatnich latach, biorąc pod uwagę słowa, których używali użytkownicy Twittera.

Komentarze do: Gdzie są szczęśliwi ludzie i dlaczego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz