Szukaj

Fobia – czym jest i co ją powoduje?

Fobia jest to irracjonalny strach, rodzaj zaburzeń lękowych, w którym chory ma nieustające strach przed sytuacją, żywą istotą, miejscem lub rzeczą.

Fobia – czym jest i co ją powoduje?

Fobia zaczyna się wtedy, gdy człowiek zaczyna organizować swoje życie wokół unikania przedmiotu jego strachu. Jest znacznie poważniejsza niż zwykły strach. Chorzy mają przemożną potrzebę unikać wszystkiego, co wywołuje ich niepokój.

Nieproporcjonalny strach mogą wywołać: konkretne sytuacje, żywe stworzenia, miejsca, czynności lub rzeczy, np. lęk przed: dentystami (dentofobia), nietoperzami (chiroptofobia), psami (cynofobia), lataniem (awiofobia), wężami (ofidiofobia), ptakami (ornitofobia).

Powszechność fobii

W krajach uprzemysłowionych, fobie są najczęstszym rodzajem zaburzeń lękowych. Ponad 50 mln osób w USA i 10 milionów w Wielkiej Brytanii żyje z jakąś fobią.

Fobie mogą mieć wpływ na ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci i statusu społeczno-ekonomicznego. Znacznie większy odsetek kobiet niż mężczyzn cierpi z powodu fobii. Proste fobie zazwyczaj zaczynają wcześnie w życiu - w dzieciństwie i często odchodzą do czasu osoba osiąga późnych nastolatków. Złożone fobie zazwyczaj rozpoczynają później.

Objawy fobii

Objawy wspólne dla większości fobii:

  • po wystawieniu na działanie źródła lęku istnieje odczucie niekontrolowanego strachu,
  • ten lęk jest tak przytłaczający w konfrontacji ze źródłem strachu, że człowiek nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo,
  • panika i lęki, które mogą obejmować: pocenie się, zaburzenia oddychania, przyspieszone bicie serca, drżenie, uderzenia gorąca lub dreszcze, uczucie dławienia, bóle w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej, mrowienia, suchość w jamie ustnej, dezorientacja, nudności, zawroty głowy, ból głowy.

Jak leczyć fobie?

Dobrą wiadomością jest to, że przy odpowiednim leczeniu większość fobii można wyleczyć. Lekarz, psychiatra i/lub psycholog może zalecić terapię behawioralną, leki lub kombinację obu sposobów. Terapia ma na celu zmniejszenie objawów strachu i lęku, a także pomoc pacjentom zarządzać ich reakcją na źródło ich lęku.

Leki mogące okazać się skuteczne w leczeniu lęków: beta-blokery, leki przeciwdepresyjne (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny – SSRI), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TCA) takie jak klomipramina (Anafrani), leki uspokajające, terapia behawioralna – odczulanie.

Autor: Kinga Siedlik

Komentarze do: Fobia – czym jest i co ją powoduje?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz