Szukaj

Empatia i wiek

Podziel się
Komentarze0

Według nowego badania, kobiety w średnim wieku są bardziej empatyczne niż mężczyźni z tej same grupy wiekowej oraz niż ludzie młodsi i starsi. Badanie przeprowadzono na 75 000 dorosłych. Sara Konrath, współautorka artykułu, który ma ukazać się w Journals of Gerontology: Psychological and Social Sciences, mówi: ogólnie rzecz biorąc, dorośli w średnim wieku wykazywali się wyższymi dwoma aspektami empatii, które mierzyliśmy.Ludzie ci donosili, iż reagują bardziej emocjonalnie na doświadczenia innych, a także bardziej starają się zrozumieć innych, patrząc z ich perspektywy.

W badaniach udział wzięli także: Ed O'Brien, Konrath i Linda Hagen z University of Michigan i Daniel Grühn z North Carolina State University.

Naukowcy posłużyli się danymi na temat empatii z trzech wielkich grup amerykańskich dorosłych. Okazało się, że istnieje dowód na istnienie wzorca empatii u dorosłych na przestrzeni życia – młodzi ludzie i starsi są mniej empatyczni, a dorośli w średnim wieku bardziej.

Jak uważa O’Brien, wzorzec ten może wynikać z wysokich poziomów zdolności poznawczych i doświadczenia, które poprawiają emocjonalne funkcjonowanie w pierwszej części życia dorosłych. Natomiast spadek poznawczy u starszych ludzi takie funkcjonowanie emocjonalne zmniejsza.

Zobacz również:Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które pozwolą zrozumieć, czy wzorce te są naprawdę wynikiem wieku danej jednostki, czy jest to też odzwierciedlenie pokoleniowe socjalizacji dorosłych, którzy teraz są w średnim wieku.

Amerykanie urodzeni w latach 50 i 60 byli wychowywani w czasie historycznych ruchów społecznych – ruchy antywojenne, walka o prawa obywatelskie, mówią autorzy. Być może właśnie dlatego dzisiejsi ludzie w średnim wieku odczuwają większą empatię niż inne grupy, ponieważ wzrastali w okresie ważnych zmian społecznych.

Wcześniejsze badania pokazały, że im wyższy poziom narcyzmu pośród dzisiejszych młodszych ludzi, tym mniejszy poziom empatii.

Konrath i O’Brian planują teraz przeprowadzenie dodatkowych badań nad empatią, aby przekonać się, czy wartość tę można wytrenować przy pomocy nowych urządzeń elektronicznych.

Biorąc pod uwagę znaczenie empatii w naszym życiu codziennym, mówi Konrath, ważne jest, żebyśmy dowiedzieli się więcej na temat czynników, które zmniejszają i zwiększają jej poziom.

Komentarze do: Empatia i wiek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz