Szukaj

Empatia i wiek

Podziel się
Komentarze0

Według nowego badania, kobiety w średnim wieku są bardziej empatyczne niż mężczyźni z tej same grupy wiekowej oraz niż ludzie młodsi i starsi. Badanie przeprowadzono na 75 000 dorosłych. Sara Konrath, współautorka artykułu, który ma ukazać się w Journals of Gerontology: Psychological and Social Sciences, mówi: ogólnie rzecz biorąc, dorośli w średnim wieku wykazywali się wyższymi dwoma aspektami empatii, które mierzyliśmy.Ludzie ci donosili, iż reagują bardziej emocjonalnie na doświadczenia innych, a także bardziej starają się zrozumieć innych, patrząc z ich perspektywy.

W badaniach udział wzięli także: Ed O'Brien, Konrath i Linda Hagen z University of Michigan i Daniel Grühn z North Carolina State University.

Naukowcy posłużyli się danymi na temat empatii z trzech wielkich grup amerykańskich dorosłych. Okazało się, że istnieje dowód na istnienie wzorca empatii u dorosłych na przestrzeni życia – młodzi ludzie i starsi są mniej empatyczni, a dorośli w średnim wieku bardziej.

Jak uważa O’Brien, wzorzec ten może wynikać z wysokich poziomów zdolności poznawczych i doświadczenia, które poprawiają emocjonalne funkcjonowanie w pierwszej części życia dorosłych. Natomiast spadek poznawczy u starszych ludzi takie funkcjonowanie emocjonalne zmniejsza.


Potrzebne są jednak dodatkowe badania, które pozwolą zrozumieć, czy wzorce te są naprawdę wynikiem wieku danej jednostki, czy jest to też odzwierciedlenie pokoleniowe socjalizacji dorosłych, którzy teraz są w średnim wieku.

Amerykanie urodzeni w latach 50 i 60 byli wychowywani w czasie historycznych ruchów społecznych – ruchy antywojenne, walka o prawa obywatelskie, mówią autorzy. Być może właśnie dlatego dzisiejsi ludzie w średnim wieku odczuwają większą empatię niż inne grupy, ponieważ wzrastali w okresie ważnych zmian społecznych.

Wcześniejsze badania pokazały, że im wyższy poziom narcyzmu pośród dzisiejszych młodszych ludzi, tym mniejszy poziom empatii.

Konrath i O’Brian planują teraz przeprowadzenie dodatkowych badań nad empatią, aby przekonać się, czy wartość tę można wytrenować przy pomocy nowych urządzeń elektronicznych.

Biorąc pod uwagę znaczenie empatii w naszym życiu codziennym, mówi Konrath, ważne jest, żebyśmy dowiedzieli się więcej na temat czynników, które zmniejszają i zwiększają jej poziom.

Komentarze do: Empatia i wiek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz