Szukaj

Ekstrawersja w młodym wieku związana z lepszym samopoczuciem w życiu późniejszym

Czy jesteś szczęśliwą, otwartą osobą, czy też raczej zalęknioną i neurotyczną? Według nowego badania, może mieć to wielki wpływ na twoje szczęście w życiu późniejszym. Naukowcy odkryli bowiem powiązanie między byciem ekstrawertykiem we wczesnej dorosłości i byciem zadowolonym z życia później.Dodatkowo, neurotyczność u młodych dorosłych była powiązana z gorszym samopoczuciem w życiu dorosłym, z powodu większej podatności na stres psychiczny.

Dr Catharine Gale z University of Southampton, autorka badania, mówi: - Osobowość w młodości zdaje się mieć trwały wpływ na ludzkie szczęście całe dekady później.

Badanie ukazało się w Journal of Research in Personality.

Naukowcy przyjrzeli się 4 583 osobom urodzonym w 1946, którzy byli częścią ankiety National Survey for Health and Development. Uczestnicy przeszli test osobowości w wieku 16 i 26 lat. Test mierzył ich poziom ekstrawersji oraz neurotyczności.


Kiedy uczestnicy mieli 60 – 64 lata, badacze znów poddali ich testom. 2 529 uczestników z pierwszego badania dostało kwestionariusz dotyczący ich zadowolenia z życia i dobrego samopoczucia, jak również zdrowia fizycznego i umysłowego.

Okazało się, że ci, którzy byli bardziej ekstrawersyjni w młodym wieku, mieli lepsze samopoczucie po 60 roku życia. Ci, którzy byli bardziej neurotyczni jako młodzi dorośli, w życiu późniejszym mieli gorsze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy badania udowadniają, że pozytywna postawa wobec życia wiąże się ze zdrowym starzeniem. Magazyn Aging jakiś czas temu opublikował artykuł, który wykazywał, że ekstrawersja, pozytywna postawa i otwartość wiążą się z dłuższym życiem.

Komentarze do: Ekstrawersja w młodym wieku związana z lepszym samopoczuciem w życiu późniejszym

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz