Szukaj

Dzieci, które oglądają więcej telewizji, częściej wyrastają na socjopatów

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy z University of Otago wykazali, że im więcej telewizji ogląda dziecko, tym większe są szanse, że jako dorosły stanie się socjopatą. Badanie opublikowane w Pediatrics obaliło tezę, że częste oglądanie przez dziecko telewizji jest spowodowane pojawiającymi się wcześniej antyspołecznymi tendencjami. Zamiast tego, badacze udowodnili, że oglądanie telewizji w dzieciństwie jest skorelowane z późniejszym rozwojem zachowań antysocjalnych.Naukowcy przeanalizowali przypadki około 1000 dzieci urodzonych między 1972 a 1973 rokiem w Dunedin w Nowej Zelandii.

Począwszy od piątego roku życia, dzieci były co dwa lata pytane, jak dużo czasu spędzają przed telewizorem. Następnie badacze porównali te informacje z przypadkami przestępstw popełnionych przez uczestników badania między 17 a 26 rokiem życia.

Osobno traktowano brutalne przestępstwa, takie jak gwałt, nieumyślne spowodowanie śmierci, rozbój, napad z intencją wyrządzenia krzywdy, użycie psa w celu ataku na inną osobę i naruszenie porządku publicznego mogące wywołać akty przemocy.

Badacze brali również pod uwagę częstotliwość agresywnych zachowań, osobowość dyssocjalną i negatywne emocje pojawiające się wśród uczestników między 21 a 26 rokiem życia.


Osobowość dyssocjalna, potocznie zwana socjopatią lub psychopatią, jest zaburzeniem charakteryzującym się nieumiejętnością odczuwania empatii, i jest silnie związana z zachowaniami antyspołecznymi i kryminalnymi, takimi jak nałogowe kłamstwo, kradzieże, niszczenie mienia i przemoc.

Naukowcy odkryli, że osoby, które w dzieciństwie oglądały więcej telewizji, częściej dopuszczały się przestępstw. Z każdą godziną oglądania telewizji w nocy w ciągu tygodnia, ryzyko bycia skazanym wzrastało o 30%.

Ta korelacja znikała jednak, gdy naukowcy uwzględniali inne czynniki sprzyjające socjopatii, takie jak status ekonomiczny, doświadczanie agresji w dzieciństwie czy jakość rodzicielstwa.

Warto zauważyć, że nawet po uwzględnieniu innych czynników wpływających na rozwój zachowań antyspołecznych, korelacja między ilością czasu spędzonego przed telewizorem a częstością występowania osobowości dyssocjalnej pozostawała nadal bardzo silna.

Silny był też związek między oglądaniem telewizji a obecnością negatywnych emocji i agresywnych zachowań.

Pomimo że powody, dla których oglądanie telewizji przyczynia się do postaw antyspołecznych, są nadal niejasne, naukowcy uważają, że ograniczenie dzieciom czasu spędzanego przed telewizorem będzie dla nich korzystne i może przyczynić się do spadku zachowań przestępczych w społeczeństwie.

Komentarze do: Dzieci, które oglądają więcej telewizji, częściej wyrastają na socjopatów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz