Szukaj

Dlaczego mężczyznom tak trudno zrozumieć kobiety?

Popularna jest opinia, że mężczyznom niełatwo jest zrozumieć kobiece emocje. Czy to jeden z dowodów na zasadnicze różnice między płciami? Męskiej niedoskonałości? Złej woli płci brzydkiej?... Niezależnie od powodu, mężczyźni zawsze lepiej porozumiewają się między sobą niż z kobietami. To paradoks w przypadku par heteroseksualnych.Kierowana przez Borisa Schiffera ekipa niemieckich naukowców z Kliniki Psychiatrii Szpitala w Bochum chciała wyjaśnić to zjawisko. 

W artykule opublikowanym w przeglądzie PlOs One badacze skoncentrowali się na zdolności mężczyzn do rozpoznawania stanu emocjonalnego kobiet za pomocą odczytywania ekspresji mimicznej okolic oczu. Testy, przeprowadzone na 22 ochotnikach, polegały na porównaniu zdolności mężczyzny do rozszyfrowywania emocji z tej części twarzy u kobiety lub innego mężczyzny.
   
W doświadczeniach wykorzystano funkcjonalny rezonans magnetyczny (fMR), aby przeanalizować aktywność mózgową badanych w momencie próby.  Naukowcy posłużyli się również testem Reading the Mind in the Eyes Test, specjalnie przystosowanym do tych doświadczeń.

Wyniki wydają się jasne: mężczyźni mają dwa razy więcej trudności ze zrozumieniem kobiet niż ze zrozumieniem przedstawicieli własnej płci.

   
Analizując wyniki obrazowania fMR, naukowcy porównali różnice w funkcjonowaniu męskiego mózgu w obu sytuacjach. O dziwo, mężczyźni nie aktywują tych samych obszarów mózgu, kiedy próbują rozpoznać emocje wyrażane przez oczy kobiety lub oczy innego mężczyzny.

W pierwszym przypadku badacze odkryli brak aktywności w obrębie układu limbicznego mózgów panów, w tym hipokampu i tylnej części zakrętu obręczy. Jest to obszar mózgu odpowiedzialny za emocje i empatię. Różnice dotyczą również prawego ciała migdałowatego, które jest silniej stymulowane w przypadku obserwowania męskiej twarzy.
    
- Badanie dostarcza nowych dowodów na to, że zasadniczo mężczyźni są znacznie mniej zdolni do rozpoznawania stanów emocjonalnych kobiet, co może być związane z różnicami w aktywności ciała migdałowatego obu płci - wyjaśniają autorzy eksperymentu.
   
Dobrze byłoby wykonać ten sam test u kobiet. Czy występują u nich takie same różnice w odczytywaniu emocji innych kobiet lub mężczyzn? Czy odmienność w funkcjonowaniu mózgu związana jest z preferencjami seksualnymi? Czy wyniki byłyby podobne w przypadku mężczyzn homoseksualnych?
   
Pojawia się więc wiele nowych pytań. Psychiatrzy badający mechanizmy mózgowe będą mieli co robić.

Ale obecnie ważne jest, aby panowie zapoznali się z tym zagadnieniem. Aby zrekompensować niedoskonałość w odczytywaniu uczuć, mężczyźni powinni podwoić uwagę, z jaką obserwują oczy kobiety, aby odczytać wyrażane przez nie emocje. I zachować wielką ostrożność przy interpretacji tych emocji ...

Komentarze do: Dlaczego mężczyznom tak trudno zrozumieć kobiety?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz