Szukaj

Dlaczego ludzie się zacinają, kiedy stawka jest wysoka?

Podziel się
Komentarze0

W sporcie, w zawodach sportowych, albo po prostu w pracy, dlaczego ludzie zaczynają się "zacinać", kiedy stawki są wysokie? Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z instytutu California Institute of Technology (Caltech) sugeruje, że kiedy istnieje szansa na wysokie wynagrodzenie pieniężne, ludzie stają się tak przerażeni możliwością utraty lukratywnej nagrody, że ich wydajność na tym cierpi. Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Neuronal.Nieoczekiwana konkluzja, prawda? Wydawać by się mogło, że im więcej ludzie zarabiają, tym ciężej i lepiej pracują, dopóki nie dotrą do granic swoich możliwości.

Stwierdzenie to może być prawdą, kiedy stawki są niskie, mówi doktorant Vikram Chib z California Institute of Technology, główny autor tego badania. Wcześniejsze badania jednak wykazały, że jeżeli płacisz ludziom za dużo, ich wydajność spada.

Niektórzy badacze przypisują ten spadek zbyt wielkiej motywacji: w obliczu możliwości zarobienia extra gotówki możesz być tak podniecony, że nie jesteś w stanie skupić się na właściwym wykonaniu zadania. Ale, po przyjrzeniu się skanom mózgów ochotników, którzy byli w trakcie wykonywania zadania na motorykę, Vikram Chib z California Institute of Technology stwierdził, że tak naprawdę to ludzie zaczynają się obawiać utraty potencjalnej nagrody.

Badania te również pokazały, że im bardziej ktoś obawia się straty, tym gorzej radzi sobie z zadaniem.

W tym badaniu, każdy z uczestników został poproszony o kontrolowanie wirtualnego przedmiotu na ekranie: dwie piłeczki powiązane ze sobą sprężyną. Zadanie polegało na umieszczeniu tego przedmiotu (który zachowywał się tak, jak zachowuje się sprężyna w prawdziwym życiu, czyli rozciągał się i kurczył) w określonym kwadracie, w ciągu dwóch sekund.


Badacze przystosowali rozmiar celu do indywidualnych zdolności każdego uczestnika, tak, aby każdy mógł mieć ten sam poziom powodzenia.

Po okresie treningowym, badanych poproszono o wypełnienie tego zadania wewnątrz maszyny do rezonansu magnetycznego fMRI, która mierzy przepływ krwi w mózgu. W ten sposób naukowcy chcieli zmierzyć kiedy mózg jest aktywny, kiedy potrzebuje dodatkowego tlenu, a tym samym większej ilości krwi.

Monitorując przepływ krwi, badacze mogą wyróżnić strefy mózgu, które się zapalają w momencie wykonywania danego zadania.


Na samym początku zadania naukowcy zaproponowali uczestnikom nagrody rzędu od 0$ do 100$ - jeżeli uda im się umieścić przedmiot w kwadracie w określonym czasie. Po setkach prób, uczestnikon dano nagrodę w zależności od rezultatu tylko jednej próby, wybranej przypadkowo.

Tak jak się spodziewano, badacze z California Institute of Technology stwierdzili, że umiejętności badanych rosły wraz ze wzrostem nagrody pieniężnej, ale tylko wtedy, kiedy zachęta pieniężna znajdowała się w najniższym krańcu spektrum. Kiedy bowiem nagroda przekroczyła pewną granicę, która była inna dla każdego pojedynczego człowieka, umiejętności zaczynały spadać.

Zachęty są znane z tego, iż aktywują tę część mózgu, która jest nazywana ventral striatum, mówi Vikram Chib. Spodziewaliśmy się stwierdzić, że aktywność tej części mózgu będzie rosła w miarę podnoszenia nagrody. I na początku tak było. Ale kiedy uczestnicy badania zaczęli wykonywać zadania na wyższym poziomie, aktywność ventral striatum zaczęła spadać wraz z rosnącymi zachętami pieniężnymi.

Badacze również stwierdzili, że im mniejsza była aktywność tej części mózgu, tym gorzej sobie uczestnicy radzili z zadaniem.

Inne badania już wcześniej wykazały, że spadek aktywności ventral striatum jest związany ze strachem lub niechęcią do utracenia czegoś.

Kiedy ludzie widzą jakąś zachętę
, mówi Vikram Chib, początkowo postrzegają to jako wygraną. Ale kiedy zaczynają wykonywać zadanie, to właśnie strach przed stratą potencjalnej nagrody sprawia, że radzą sobie z tym zadaniem o wiele gorzej niż by sobie radzili w normalnym czasie.

Odkrycia te mogą zostać użyte do opracowania nowych sposobów motywowania ludzi, a także nowych strategii radzenia sobie ze stresem. Jeżeli uda nam się sprawić, że ludzie będą mniej się bać straty, być może lepiej zaczną sobie radzić w sytuacjach stresujących, mówi jeszcze Vikram Chib.

Komentarze do: Dlaczego ludzie się zacinają, kiedy stawka jest wysoka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz