Szukaj

Dlaczego dotrzymanie tajemnicy jest tak fizycznie trudne?

Podziel się
Komentarze0

Dotrzymywanie tajemnicy nie tylko odbija się na twoim zdrowiu umysłowym, ponieważ, według badaczy z uniwersytetu Tufts University, naprawdę odczuwamy fizyczny ciężar z tym związany.Naukowcy ci przedstawiają całkiem nowe badanie w Everyday Health, w którym stwierdzają, iż ludzie, którzy są obciążeni głęboką tajemnicą innej osoby – na przykład, na temat niewierności albo orientacji seksualnej – mogą postrzegać wykonywanie niektórych zadań jako bardziej żmudne.

W jednej części badania, uczestników poproszono o zapamiętanie powierzonego im sekretu – niektórych poproszono o zapamiętanie „naprawdę znaczącej” tajemnicy, innych poproszono o zapamiętanie jedynie „niewielkiego osobistego sekretu”, jak donosi Everyday Health.

Następnie, uczestników poproszono o oszacowanie niektórych rzeczy, na przykład, jak stromy był pagórek i jaka była odległość od niego. Okazało się, że ludzie z „naprawdę znaczącą” tajemnicą oceniali, że pagórek był bardziej stromy, a odległość większa.


W innej części badania, naukowcy zgromadzili ludzi, którzy ostatnio okazali się niewierni wobec swoich partnerów. Osoby te poproszono o ocenę ciężaru ich aktu niewierności. Następnie, badacze poprosili uczestników o ocenę, jak wiele wysiłku wymagałoby od nich wykonanie takich zadań jak wniesienie zakupów na górę, pomoc komuś w chodzeniu, wyprowadznie psa.

Tym razem okazało się, że ludzie, którzy byli bardziej przytłoczeni swoimi aktami niewierności, znacznie częściej stwierdzali, że codzienne czynności wymagają więcej wysiłku i więcej energii.

Im bardziej uciążliwy sekret, i im więcej myśli temu poświęconych, tym większe wrażenie dźwigania fizycznego ciężaru w codziennych działaniach oraz w percepcji, jak podsumowali badacze.

Okazuje się, że sekrety ciążą na ludziach zupełnie tak, jak fizyczne ciężary.

Ostatnio, badanie przeprowadzone przez firmę produkującą kosmetyki do skóry Simple, ujawniło, że kobiety wyjawiają sekrety po 32 minutach. Jedna na dziesięć kobiet w badaniu powiedziała, że po prostu nie jest w stanie utrzymać sekretu, podczas gdy blisko połowa kobiet mówi, iż czuje silną potrzebę, aby komuś wyjawić poznaną tajemnicę.

Komentarze do: Dlaczego dotrzymanie tajemnicy jest tak fizycznie trudne?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz