Szukaj

Czyste i brudne biurka mają swoje zalety!

Podziel się
Komentarze0

Praca przy czystym biurku może sprzyjać zdrowemu odżywianiu, hojności oraz konwencjonalności. Ale praca przy biurku, na którym panuje nieład, promuje kreatywne myślenie i owocuje nowymi pomysłami. Tak wynika z badania Kathleen Vohs z University of Minnesota, opublikowanego w Psychological Science.Wcześniejsze badania wykazały, że czyste środowisko promuje pozytywne zachowania: ludzie nie angażują się w przestępstwa, nie śmiecą, są bardziej szczodrzy.

Dr Vohs dorzuca: - My stwierdziliśmy, że można uzyskać całkiem wartościowy wyniki także w przypadku bałaganu.

W eksperymencie uczestników poproszono na wypełnienie kwestionariusza w biurze: jedni pisali w czystym biurze, inni w biurze zabałaganionym.

Następnie poproszono ich o datek na cele charytatywne, a także pozwolono na poczęstowanie się czekoladką lub jabłkiem, kiedy będą wychodzić.


Okazało się, że czyste biuro zachęciło ludzi do robienia tego, czego od nich oczekiwano: oferowali więcej na cele charytatywne i częściej wybierali zdrowe jabłko.

Ale bałagan też miał swoje zalety, co udowodnił drugi eksperyment. Uczestników poproszono o wymyślenie nowego zastosowania dla piłeczki ping-pongowej.

Okazało się, że uczestnicy z zabałaganionego pomieszczenia generowali tyle samo nowych idei co uczestnicy z czystego biura. Ale ich idee zostały ocenione jako bardziej interesujące i pomysłowe przez bezstronnych sędziów.

Dr Vohs podsumowuje: - Przebywanie w bałaganie prowadzi do czegoś, czego pragną firmy, przemysł i społeczeństwa. Do kreatywności.

Odkryto także, że kiedy uczestnikom dano wybór między dobrze znanym produktem a całkiem nowym, ci z nieuporządkowanego pokoju częściej wybierali nowość. Oznacza to, że bałagan stymuluje wyzwolenie z konwencjonalności. Uczestnicy z czystego pokoju zazwyczaj nowość odrzucali.

Komentarze do: Czyste i brudne biurka mają swoje zalety!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz