Szukaj

Czy wkrótce będzie można czytać w snach?

Podziel się
Komentarze0

Sny nas fascynują. Mimo to, ich funkcje są dotychczas słabo poznane. Ekipa naukowców japońskich opracowała nowa metodę badawczą, która pozwala na częściowe odczytanie skomplikowanego języka snów. Studia te mogą pozwolić na zrozumienie, jaką rolę pełnią one w fizjologii człowieka. Sen jest dla nas wszystkich niezbędny, przecież 1/3 naszego życia spędzamy w łóżku.Wpływa on istotnie na nasze zdrowie, stymuluje nasz wzrost, naszą odporność, a także pozwala nam zregenerować siły fizyczne i psychiczne.

Dla neurobiologów sen jest rodzajem trzeciego stanu mózgu, obok czuwania i spania. Ale co się dzieje w naszej głowie, kiedy śnimy?

Ekipa badaczy japońskich z ATR Computational Neuroscience Laboratories z Kyoto spróbowała w pewnym stopniu odpowiedzieć na to pytanie. Opracowali oni metodę, która pozwala na odczytanie części naszych snów.

Rezultaty badań zostały opublikowane w przeglądzie Science.

W czasie swoich doświadczeń naukowcy japońscy przeanalizowali sny trzech pacjentów. Ich aktywność mózgowa była rejestrowana przez rezonans magnetyczny, zaś aktywność fizyczna była mierzona za pomocą polisomnografu. Technika ta polega na rejestrowaniu różnych procesów fizjologicznych, takich jak rytm oddychania i praca serca.


Pacjenci najpierw oglądali liczne obrazy. Potem, po króciutkiej fazie drzemki, opowiadali swoje sny. Próby te powtarzane były wielokrotnie.

Porównano aktywność mózgową podczas fazy czuwania, kiedy badani wizualizowali obrazy, z zapisami tej samej aktywności podczas snu.

Okazało się, że gdy pacjent śnił o łóżku, jego aktywność mózgowa odpowiadała tej, którą zarejestrowano podczas wyświetlania obrazu łóżka. Podobnie w przypadku krzesła, osoby, klucza.

Według Yukiyasu Kamitani, kierownika badań, rezultaty te pokazują, że podczas snu aktywność mózgowa jest taka sama, jak ta, która ma miejsce podczas wyświetlania obrazów.

Przeprowadzone studia są pierwszym krokiem w stronę całkowitego zrozumienia mechanizmu snu. Jednak istnieje jeszcze wiele niewiadomych, które oddzielają nas od pełnego rozszyfrowania jego funkcji.

Komentarze do: Czy wkrótce będzie można czytać w snach?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz