Szukaj

Czy twój partner jest zły? Język ciała mówi więcej niż twarz!

Kiedy ludzie szaleją z radości albo pogrążają się w smutku, ich ciało więcej mówi o ich emocjach niż ich twarz, jak stwierdza nowe badanie zamieszczone w przeglądzie Science.Współautor badania, dr Hillel Aviezer, psycholog z Hebrew University of Jerusalem, mówi: nie możemy powiedzieć, patrząc jedynie na czyjąś twarz, czy dzieje się coś dobrego, czy wręcz przeciwnie. Kiedy ludzie patrzą tylko na twarz, gubią się w pewnym sensie. To ciało wysyła jasne sygnały, pozytywne i negatywne.

Naukowcy z Hebrew University of Jerusalem chcieli przekonać się w jaki sposób ludzie posługują się językiem ciała, aby odczytać intensywne emocje. W tym celu zgromadzili zdjęcia słynnych tenisistów zrobione w dniu zwycięstwa oraz w dniu przegranej.


Dr Aviezer mówi: w te mecze zamieszane są ogromne sumy pieniędzy, stawki są wielkie, ego również. Jest to świetna okazja, żeby zaobserwować emocje pozytywne i negatywne.

W eksperymencie udział wzięło 45 uczestników. Naukowcy podzielili ich na 3 grupy. Jednej pokazywali zdjęcia tylko twarzy, drugiej tylko ciała, a trzeciej ciała i twarzy razem. Badani mieli odpowiedzieć, jakie emocje pokazują prezentowane obrazy.

Okazało się, że ludzie, którzy widzieli ciało – z bądź bez twarzy – właściwie odczytywali, czy gracz był szczęśliwy czy zawiedziony. Ludzie, którzy widzieli tylko twarze, nie potrafili rozróżnić tenisistów szczęśliwych i nieszczęśliwych.

Dr Aviezer dorzuca na koniec ciekawostkę: kiedy emocje tenisisty były naprawdę bardzo, bardzo intensywne, dobro i zło tak się ze sobą zlewały, że ciężko było powiedzieć, czy widzimy emocje pozytywne czy negatywne.

Komentarze do: Czy twój partner jest zły? Język ciała mówi więcej niż twarz!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz