Szukaj

Czy Twitter i Facebook ogłupiają ludzi?

Podziel się
Komentarze0

Żyjemy w czasach, gdy technologia pozwala nam natychmiast przejrzeć ogromne ilości informacji. Jednak ten postęp najwyraźniej powoduje, że nasz intelekt maleje, co skutkuje tym, że w populacji jest coraz więcej osób niebędących w stanie myśleć analitycznie.

Ostatnie badania przeprowadzone przez dr Lyada Rahwana na Uniwersytecie w Edynburgu, ujawniły, że bywalcy portali społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook, mają trudności, żeby myśleć krytycznie i niezależnie.

W badaniach dr Rahwana wzięło udział 20 osób, którym zadawano wielokrotnie trzy pytania. „Na przykład powiedziano im, że nietoperz i piłka kosztują 1,10 funta (GBP) oraz fakt, że nietoperz kosztuje o 1 funt więcej od piłki, a następnie zostali poproszeni o policzenie, ile kosztuje piłka”, donosi Daily Mail. „Odpowiedź intuicyjna to 10p, ale prawidłowa odpowiedź to oczywiście 5p.”

Następnie lekarz zadawał te same pytania drugiej grupie, tym razem pozwalając im najpierw odpowiedzieć indywidualnie, a następnie odpowiedzieć razem w grupie, gdzie mogli zobaczyć wzajemne reakcje. Wszystko stało się jasne, gdy jeden podał prawidłową odpowiedź. Wkrótce członkowie grupy śladem innych, natychmiast zmieniali swoje odpowiedzi na właściwe.

Zaskakująco, grupa nie wypadła lepiej przy pytaniu drugim i trzecim. Doktor Rahwan sugeruje, że badani kopiowali po prostu odpowiedzi z pominięciem rzeczywistego indywidualnego myślenia. Innymi słowy, jak zwykle, badania podążali po prostu za liderami opinii.

"Uważamy, że ludzie nie chcą bardziej myśleć,  na to potrzeba czasu i wysiłku, a w życiu codziennym nie mają czasu, aby sprawdzać wszystko”, powiedział dr Rahwan. Okazuje się, że bezpośredni dostęp do niekończących się ilości informacji naprawdę hamuje nasze procesy myślowe zamiast je potęgować. Naukowcy nazywają to „powierzchowną inteligencją”, głównie polega się na kierowaniu się opinią innych.

Wymiana informacji na portalach społecznościowych czyni nas po prostu leniwymi i utrudnia jednostkom formowanie własnych opinii, ponieważ można łatwo uzyskać dostęp do opinii innych.

Inne badania wskazują na to, że ludzie są w stanie pamiętać, gdzie szukać informacji w Google, a nie przechowywać informacji we własnym mózgu. Chociaż rozwój technologii zapewnia nam wiele przyjemności, większość z nas nie może żyć bez niej. Technologia również wprowadza mnóstwo możliwości, których powinniśmy się obawiać.

Angelika Masłowska

Komentarze do: Czy Twitter i Facebook ogłupiają ludzi?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz