Szukaj

Czy relacje z rodzicami w dzieciństwie mają wpływ na twoje życie?

Podziel się
Komentarze0

Ostatnie badania opublikowane w Journal of Marriage and Family (JMF) wykazały, że jest mały, ale bardzo ważny związek między jakością relacji z rodzicami podczas dorastania i tworzeniem prawidłowych relacji w przyszłości.

Naukowcy, którzy przeprowadzili badanie na przestrzeni 15 lat, przeanalizowali wyniki 2900 uczestników. Wykazano, że wyższa jakość relacji oraz miłość między rodzicem a nastolatkiem spowodowało wyższą jakość i romantyczne związki w dorosłym życiu.

Notuje się wiele badań długoterminowych skutków wielu rodzajów interakcji rodzic - dziecko. Na przykład badanie z 2013 w Personality and Social Psychology Bulletin udowodniło, że czym wcześniej dziecko dowiaduje się o rozwodzie rodziców, tym większe szanse że w przyszłości dziecko jako dorosły będzie miało gorsze lub niepewne relacje z rodzicami. Badanie porównano do dzieci, których rodzice rozwiedli się znacznie później w ich życiu.

Relacje rodzic - dziecko i interakcje mają nie tylko długotrwałe efekty , ale i również krótkoterminowe. Inne badanie z ubiegłego roku przeprowadzone przez  finlandzki Uniwersytet w Jyväskylä, pokazuje nie tylko to, że korzystanie z wywoływania winy przez rodziców podczas interakcji z dzieckiem, może powodować uczucie obciążenie w najbliższej przyszłości, ale również, że uczucia cierpienia i gniewu mogą wciąż być widoczne długoterminowo.

Chociaż relacje rodzic-dziecko i towarzyszące im interakcje mogą mieć trwały wpływ na wiele z czynników dorastania dziecka, badania naukowców JMF wskazały, że rodzice nie ponoszą całkowitej winy za problemy w relacjach dorosłego dziecka. Matt Johnson, badacz JMF, wyjaśnił:

- Ważne jest, aby rozpoznać swoją rolę rodzica, którą należy odegrać w tworzeniu zdrowych relacji przez dziecko, ale każda osoba musi wziąć odpowiedzialność tworzenie ich w przyszłości.

Tłuamczenie: Magda Strzyklaska

Komentarze do: Czy relacje z rodzicami w dzieciństwie mają wpływ na twoje życie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz