Szukaj

Czy mówienie do siebie może pomóc w realizacji celów?

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania rzuciły nowe światło na rolę głośnego wypowiadania myśli w osiąganiu obranych przez siebie celów.Wyniki badań opublikowane zostały w International Journal of Sport and Exercise Psychology. Naukowcy udowodnili, że mówienie do siebie jest szczególnie pomocne, gdy robi się to myśląc o celu. Najczęściej właśnie myślenie na głos przyczynia się do szybszego znajdowania wyjścia z problemowych sytuacji.

Badania zostały przeprowadzone na studentach piątego i szóstego roku.

Mówienie do siebie na głos także może przynosić duże korzyści. Już wcześniejsze badania opublikowane w Quarterly Journal of Experimental Psychology pokazały, że mówienie do siebie wspomaga szybsze odnajdowanie zaginionych przedmiotów.


W badaniach tych przeprowadzono pewien test. Jedna grupa studentów poszukiwała zaginionych przedmiotów wymawiając ich nazwę na głos, druga zaś szukała ich w milczeniu. Udowodniono, że ci pierwsi znacznie szybciej odnaleźli zaginione przedmioty.

Co więcej, Daily Mail opublikował w roku 2010 wyniki badań z University of Toronto, gdzie naukowcy wykazali, że mówienie do siebie może poprawić zdolności samokontroli oraz obniżyć impulsywność.

Czy regularnie mówisz do siebie, nie tylko na głos ale i w swojej głowie? Jak myślisz, czy pomaga Ci to osiągać zamierzone cele?

Komentarze do: Czy mówienie do siebie może pomóc w realizacji celów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz