Szukaj

Czy medytacja sprawi, że będziesz lepszym człowiekiem?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy do tej pory zwracali uwagę głównie na zalety medytacji dotyczące mózgu oraz ciała, jednak ostatnie badania przeprowadzone przez Northeastern University i opublikowane w Psychological Science biorą pod lupę wpływ medytacji na harmonię interpersonalną i współczucie. Niektóre religijne tradycje utrzymują, że faktycznie medytacja ma tutaj znaczący wpływ, jednak do tej pory nie było na to żadnych naukowych dowodów.W nowym badaniu, ekipa badawcza z Northeastern University i Harvard University przestudiowała efekty medytacji na zachowania związane ze współczuciem i szlachetnością, a rezultaty są wręcz fascynujące.

BADANIE

W badaniu tym - ufundowanym przez Mind adn Life Institute - poproszono uczestników, aby poddali się ośmiotygodniowemu treningowi w dwóch typach medytacji. Po sesjach treningowych, poddano ich testowi.

W udawanej scenie w poczekalni na 2 krzesłach siedzi dwóch aktorów. Obok nich stoi jedno krzesło puste. Siada na nim uczestnik badania i czeka na swoją kolej. Kolejny aktor, chodzący o kulach i zachowujący się, jakby poważnie cierpiał, wchodzi do pokoju. Aktorzy siedzący na krzesłach natychmiastowo ignorują pojawienie się tej osoby, zaczynając używać swoich telefonów lub otwierając książkę.


DeSteno i Paul Condon chcieli odpowiedzieć na pytanie, czy osoba, która poddała się treningowi medytacyjnemu, będzie bardziej chętna, aby pomóc potrzebującej osobie, w momencie, kiedy wszyscy inni ją ignorują.


- Wiemy, że medytacja poprawia samopoczucie osoby, która ją praktykuje - stwierdził Condon. - Chcieliśmy dowiedzieć się, czy rzeczywiście zwiększa ona współczucie względem innych.

MEDYTACJA DZIAŁA

Wśród uczestników programu, którzy nie poddali się treningom medytacyjnym, tylko 15 procent zdecydowało się pomóc osobie potrzebującej. Jednak między tymi, którzy oddawali się medytacji, poziom ten wynosił 50 procent. Rezultat ten był widoczny w obydwu grupach medytacyjnych, co potwierdza, że efekt ten nie zależy od konkretnego typu praktykowanej medytacji.

- Zaskakującym aspektem tego badania jest to, że medytacja nakłaniała ludzi, aby chcieli zachowywać się szlachetnie - żeby pomóc innej, cierpiącej osobie - nawet jeśli byłoby to 'wyjściem poza normę' - stwierdza DeSteno. - Poprzez to, że pozostali aktorzy ignorowali cierpiącą osobę, wytwarzał się efekt, który zazwyczaj zniechęca resztę osób do pomagania - bo przecież tamci obserwują. Ludzie zazwyczaj zastanawiają się 'Czemu ja mam pomagać, jeśli nikt inny tego nie robi?'

Rezultaty badań potwierdzają to, w co buddyści już od dawna wierzą - że medytacja naprowadza na drogę większego współczucia i miłości wobec wszystkich żyjących istot. Jednak nawet dla nie-buddystów, rezultaty potwierdzają dobry wpływ medytacji na stan moralny ducha.

Komentarze do: Czy medytacja sprawi, że będziesz lepszym człowiekiem?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz