Szukaj

Co właściwie oznacza bycie cool? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Czy buntowniczość, kontrola emocji, wytrzymałość i poszukiwanie wrażeń składają się na bycie COOL? Badania prowadzone przez psychologa z Centrum Medycznego na Uniwersytecie w Rochester i opublikowane przez Journal of Indivual Differences wskazały, że cechy odnoszące się do postawy COOL w dzisiejszych czasach są wyraźnie inne od tych, które stworzyły samą jej ideę.‘Kiedy rozpocząłem poszukiwania tego, co oznacza dla ludzi bycie cool, chciałem znaleźć potwierdzenie dla mojego sposobu rozumienia’, powiedział doktor Ilan Dar-Nimrod, główny autor “Coolness: An Empirical Investigation.” ‘Nie byłem przygotowany na odkrycie, iż bycie cool tak wiele straciło ze swego historycznego pochodzenia i znaczenia - bardzo intensywnie kontrkulturowa, poniekąd indywidualna postawa, jaką kojarzyłem z byciem cool.

W trakcie badań prowadzonych przez kilka lat, Dar-Nimrod wraz z kolegami zwerbowali prawie 1000 osób na terenie Vancouver, które wypełniały obszerne kwestionariusze dotyczące cech, sposobów zachowania i jednostek związanych ze słowem cool.

Artykuł przedstawia badanie jako pierwsze systematyczne, ilościowe zmierzenie tego, które cechy się powtarzają w powszechnym rozumieniu osobowości cool.

Dziś to towarzyskość jest postrzegana jako cecha cool, bycie miłym jest uznawane za cool. I z drugiej strony również bycie namiętnym jest uważane za cool - przynajmniej jest to część głównego postrzegania tego, czym jest bycie cool. Jak można połączyć w koncepcji bycia cool kontrolę emocjonalną i zdystansowanie z byciem namiętnym?? - zastanawia się autor badania.


W pewnym stopniu, uczestnicy badania wciąż doceniają tradycyjne elementy, takie jak buntowniczość czy obojętność, ale nie tak zdecydowanie jak przyjacielskość czy ciepło.

‘W naszych umysłach istnieje schizofreniczna idea postawy cool,’ uważa Dar-Nimrod. ‘Niemalże każdy z nas będzie cool w czyichś oczach, co sugeruje, iż specyficzny sposób bycia cool jest względny. Ale niektórzy zostaną uznani cool przez wielu, co wskazuje na to, iż istnieje podstawowa ocena bycia cool, która dziś nie wydaje się mieć związku z jego historyczną naturą. Wskazujemy, iż istnieje faza przejścia z antykulturowego bycia cool w ogólną wersję, która wciąż nie jest jeszcze zakończona.’

Głównym polem zainteresowań Dan-Nimroda są wpływy genetycznego i społecznego środowiska na podejmowanie decyzji i na zachowania zdrowotne. Wyniki dotyczące bycia cool mogły wskazać jego ewentualne oddziaływanie na zdrowie.

‘Owa świetność może mieć związek z zachowaniami zdrowotnymi', uważa Dar-Nimrod. ‘Na przykład palenie czy zażywanie narkotyków może być połączone z poglądem na bycie cool, który łączy się z buntowniczością lub postawą antykulturową. Może to być wskazówką dla przyszłych badań odnoszących się do zachowań zdrowotnych. Czy bycie cool jest powiązane z wyborami ludzkimi odnośnie niezdrowego stylu życia, modyfikacji ciała, uprawiania seksu bez zabezpieczeń czy nawet nawyków żywieniowych?’

Komentarze do: Co właściwie oznacza bycie cool? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz