Szukaj

Ciężkość wyroku sądowego zależy od rasy oskarżonego?

Podziel się
Komentarze0

Kiedy Sąd Najwyższy zajmuje się sprawą, w której oskarżonym jest osoba nieletnia, wsparcie opinii publicznej dla ciężkości kary może zależeć od rasy przestępcy. Tak przynajmniej stwierdzają psycholodzy z uniwersytetu Stanford University w Stanach Zjednoczonych. Badania ukazały się w przeglądzie naukowym Plos One.Odkrycia pokazują, że biali ludzie bez rasowych uprzedzeń czy rasowych niechęci, są tak samo stronniczy jak ludzie z takimi uprzedzeniami, wyjaśnia profesor psychologii Carol Dweck, jeden z autorów tego badania.

Kiedy pojawia się kwestia sądzenia nieletnich za ich przestępstwa, rasa ma znaczenie. Psychologowie ze Stanford wyjaśniają: według naszego badania, jeżeli ludzie wyobrażają sobie nieletniego przestępcę jako czarnego, mają tendencję do popierania surowszych wyroków niż w przypadku innych przestępców.

Główna autorka tego badania, Aneeta Rattan, wyjaśnia: rezultaty naszych prac pokazują, że ochrona nieletnich jest bardzo słaba, kiedy w grę wchodzi rasa. Teoretycznie rzecz biorąc, sądy chronią nieletnich przed najsurowszymi wyrokami.

Powszechnie się uznaje, że dzieci różnią się od dorosłych – nie rozumują tak jak dorośli i nie kontrolują swoich impulsów na takim samym poziomie. Sąd Najwyższy w Stanach Zjednoczonych zdecydował o niestosowaniu kary śmierci w przypadku nieletnich; a w 2010 roku stwierdził, że wyrok dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego, za przestępstwa mniejsze niż zabójstwo, pogwałca konstytucyjny zakaz stosowania okrutnych kar.


Aktualnie, sąd w Stanach Zjednoczonych rozważa dwa przypadki dotyczące nieletnich zamieszanych w morderstwa. Nieletni ci otrzymali wyrok dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia. Sędziowie zastanawiają się teraz, czy nie ograniczyć stosowania ciężkich kar w przypadku młodych ludzi.

Badanie naukowców ze Stanford University zostało zainspirowane częściowo sprawami, które toczyły się przed sądem, wyjaśnia Jennifer Eberhardt, jedna z autorek tego projektu. Statystki pokazują, że istnieją różnice zależące od rasy, w wyrokach wydawanych na młodych ludzi, którzy popełnili ciężkie zbrodnie. Dlatego zaczęliśmy się zastanawiać w jakim stopniu rasa może wpływać na to, jak ludzie myślą o nieletnich przed sądem.


W badaniu udział wzięło 735 białych Amerykanów – naukowcy zaprosili do badania tylko ludzi rasy białej, ponieważ statystycznie najliczniej zasiadają w ławach przysięgłych. Uczestników poproszono o przeczytaniu histori 14-latka, który miał na swoim koncie już 17 innych wyroków, i który brutalnie zgwałcił starszą kobietę.

Połowie badanych powiedziano, że nastolatek był czarny, a połowie – że biały. Następnie, naukowcy postawili dwa pytania.

Pierwsze: do jakiego stopnia można wspierać dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego dla nieletnich, kiedy nikt nie zginął?

Drugie: do jakiego stopnia jesteś przekonana/przekonany, że nieletni, którzy popełniają zbrodnie takie jak ta opisana w naszej historii, powinni być uważani za mniej winnych niż osoba dorosła, która popełnia podobną zbrodnię?

Naukowcy ze Stanford University odkryli, że uczestnicy badania, którzy czytali historię o czarnym przestępcy, silniej optowali za surowym karaniem nieletnich, którzy popełniają brutalne zbrodnie (dożywotnie więzienie bez możliwości warunkowego zwolnienia), w porównaniu do osób, którzy przeczytali historię o białym przestępcy.

Grupa „czarnego przestępcy” oceniła również nieletniego przestępcę bardziej na równi z osobą dorosłą pod kątem popełnionej zbrodni, w porównaniu do grupy z „białym przestępcą”.

Rasa ma wpływ na to, w jaki sposób ludzie myślą o nastolatkach, mówi Jennifer Eberhardt. Ludzie uważają, że czarny nieletni przestępca będzie wciąż taki sam jako dorosły. Natomiast biały przestępca jest niejako w okresie rozwoju i jako dorosły może być zupełnie inny.

Komentarze do: Ciężkość wyroku sądowego zależy od rasy oskarżonego?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz