Szukaj

Chcesz się trzymać swojej diety? Lepiej w ogóle nie kupuj ciastek!

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli próbujesz stracić na wadze, albo po prostu starasz się oszczędzać, według najnowszych badań Uniwersytetu w Cambridge i Uniwersytetu w Dusseldorfie, unikanie pokusy może zwiększyć twoje szanse na sukces, w porównaniu do polegania jedynie na sile woli. Badanie ukazało się w Neuron.Naukowcy postanowili porównać skuteczność samej siły woli i dobrowolnego zrzeczenia się dostępu do pokusy (na przykład, unikanie kupowania niezdrowego jedzenia i odkładanie zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy; z angielskiego jest to określane precommitment).

Przestudiowali także mechanizmy w mózgu biorące udział w tych procesach.

Molly Crockett, jedna z autorek badania, mówi: - Nasze badanie sugeruje, że najlepszym sposobem na zwalczanie pokus jest ich unikanie.

Naukowcy zrekrutowali zdrowych mężczyzn i dali im wybór: mała nagroda natychmiast, albo większa nagroda z opóźnieniem. Małą nagrodą były umiarkowanie przyjemne zdjęcia erotyczne, a dużą – ekstremalnie przyjemne.


Ponieważ zdjęcia erotyczne dają natychmiastową przyjemność w trakcie oglądania, naukowcy byli w stanie obserwować mechanizmy samokontroli w czasie rzeczywistym.

W niektórych scenariuszach mała nagroda była ciągle dostępna, a uczestnik musiał użyć dodatkowej siły woli, aby jej się oprzeć, dopóki duża nagroda była poza jego zasięgiem.

W innych scenariuszach mężczyznom dano furtkę wyjścia: zanim kusząca opcja stała się dostępna, mieli szanse uniknąć pokusy całkowicie.

Naukowcy zmierzyli aktywność mózgową badanych w momencie dokonywania wyborów. Okazało się, że unikanie pokusy było o wiele silniejszą strategią niż siła woli.

Stwierdzili także, że najbardziej impulsywne osoby – z najsłabszą siłą woli – odnoszą najwięcej korzyści z unikania pokus.

Poza tym, badacze zidentyfikowali regiony mózgowe, odpowiadające za siłę woli i unikanie pokus. W momencie unikania pokusy, najbardziej aktywnym regionem mózgowym była kora czołowo-biegunowa, czyli region związany z myśleniem o przyszłości. Kiedy zaś kora ta była aktywna, zwiększała się jej komunikacja z regionem, który ma duże znaczenie dla siły woli – korą przedczołową grzbietowo-boczną.

Komentarze do: Chcesz się trzymać swojej diety? Lepiej w ogóle nie kupuj ciastek!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz