Szukaj

Brązowe oczy budzą większe zaufanie?

Niezależnie od tego, czy chodzi o miłość, biznes czy politykę, zaufanie jest najważniejsze. A twarz, która jest jednym z głównych czynników komunikacji z naszymi rozmówcami, odgrywa wielką rolę dla tego uczucia, które zaczyna się w oczach. Nie bez kozery mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy.Stąd pomysł czeskich naukowców z Uniwersytetu Karola w Pradze, aby sprawdzić, czy kolor źrenicy przyczynia się do oceny wiarygodności danej osoby.

Badacze zrobili więc zdjęcia 40 kobietom i 40 mężczyznom w wieku 20 lat, którzy mieli brązowe bądź niebieskie oczy. Następnie portrety te przedstawili 238 innym ochotnikom, którzy mieli ocenić zaufanie wzbudzane przez daną twarz.

Okazało się, że ludzie o brązowych oczach mieli znaczącą przewagę, zwłaszcza w przypadku modeli płci męskiej.


Jedno nie jest pewne: czy to faktycznie kolor oczu jest kryterium determinującym, czy też maskuje on jakąś cechę powiązaną, na przykład kształt twarzy?

Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie o szerokich twarzach budzą większe zaufanie niż ci o twarzach wąskich. Przeprowadzono więc drugi eksperyment.

Zdjęcia wyretuszowano na poziomie oczu, tzn. ludziom o oczach niebieskich zrobiono oczy brązowe i odwrotnie. Poproszono nową grupę ochotników o ocenę twarzy.

Nowe badanie opublikowano w Plos One.

Wnioski? Nawet jeśli brązowe oczy wzbudzały większe zaufanie do mężczyzn, to jednakże głównie z powodu twarzy, a dokładniej szerszego podbródka i ust, silniej zarysowanego nosa, nieco większych oczu i i gęstych brwi. To właśnie taki wygląd twarzy wzbudza zaufanie, ponieważ mężczyzna o takiej fizjonomii jest postrzegany jako męski.

Komentarze do: Brązowe oczy budzą większe zaufanie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz