Szukaj

Brak ugodowości związany z upodobaniem do agresywnych psów?

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ze szkoły psychologii University of Leicester (University of Leicester's School of Psychology) odkryli, że młodzi ludzie, którzy wykazują negatywne cechy charakteru, wolą agresywne psy. Wyniki badań wydają się potwierdzać twierdzenie, że pies odzwierciedla osobowość swojego pana. Praca na ten temat ukazała się w przeglądzie naukowym Anthrozoos.Uczestnicy tego badania zostali poproszeni o określenie swoich preferencji odnośnie różnych typów psów. Wypełnili również testy osobowości.

Psy zostały ocenione w zależności od tego, jak bardzo agresywne były w oczach ludzi. Bullteriery uznano za najbardziej agresywne, następne były boksery; retrievery i cocker spaniele oceniono jako najmniej agresywne.

Okazało się, że niektóre cechy osobowości badanych osób wskazywały na upodobanie do psów postrzeganych jako agresywne. Na przykład, mniejsza ugodowość oraz wyższa skrupulatność.

Skrupulatność oznacza bycie ostrożnym, wiarygodnym oraz uważnym w swoich działaniach, a to zaprzecza założeniom, że właściciele agresywnych psów są zawsze nieodpowiedzialni, wyjaśnia główny autor tego badania, dr Vincent Egan.

Ludzie, którzy nie potrafią być ugodowi, zazwyczaj nie przejmują się innymi, mogą być podejrzliwi, nieuprzejmi i mieć tendencje do współzawodnictwa. Badacze odkryli, że brak umiejętności zawierania kompromisów był czynnikiem, który najczęściej przekładał się na zamiłowanie do ras psów, które uważane są za najbardziej agresywne, tj. bullterierów i bokserów.


Autorzy projektu nie znaleźli jednak powiązania pomiędzy upodobaniem do agresywnych psów a przestępczym zachowaniem. Naukowcy obalili także tezę, że agresywny pies ma odzwierciedlać status społeczny właściciela, albo przyciągać potencjalnych partnerów seksualnych.


Profesor Egan mówi: taki typ badania jest ważny, ponieważ pokazuje, że założenia nie odzwierciedlają w 100% rzeczywistości. Uważa się, że właściciel agresywnego psa – a dokładniej psa postrzeganego jako agresywnego – jest antyspołeczny. Nie stwierdziliśmy jednak, żeby ludzie, którzy lubili agresywne psy, popełniali więcej przestępstw. Niemniej jednak wykazaliśmy, że upodobanie do agresywnych psów było związane z młodszym wiekiem oraz tendencją do okazywania wrogości czy bycia obojętnym na potrzeby innych.

Dr Vincent Egan przyjrzał się również powodom, dla których niektórzy ludzie tak cenią agresywne rasy psów. Wiele ludzkich zachowań polega na pokazywaniu statusu oraz dominacji, ponieważ ewolucja sprawiła, że pomaga nam to w znajdowaniu partnerów. Podstawowe cechy osobowości również wpływają na nasze zachowania. Przyglądając się tym dwóm czynnikom równocześnie, mogliśmy sprawdzić, czy miały one rzeczywiście wpływ na upodobanie do agresywnych psów, czy też jeden wynikał z drugiego.

Zaskoczył nas fakt, że chęć przeżycia przygody miłosnej nie ma tutaj żadnego znaczenia, mówi profesor Egan. Ale uważam, że może tak być, ponieważ wzięliśmy pod uwagę szerszy przedział wiekowy. Upodobanie do nieagresywnych psów może również o czymś świadczyć - posiadanie rasowego labradora albo pudelka może tyle samo mówić o właścicielu, co posiadanie pitbulla w obroży nabitej ćwiekami.

Komentarze do: Brak ugodowości związany z upodobaniem do agresywnych psów?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz