Szukaj

Bądź pesymistą, żyj dłużej!

Podziel się
Komentarze0

To nie żart, badania opublikowane przez American Psychological Association wykazały, że osoby optymistycznie nastawione do życia napotykają większe ryzyko niepełnosprawności, a co za tym idzie, szybciej umierają. Główny autor badania, Frieder R. Lang z University of Erlangen-Nuremberg w Niemczech, powiedział, iż wyniki przeanalizowanych wcześniej danych z lat 1993-2003 pokazały, że starsi ludzie, których oczekiwania dotyczące przyszłości nie są wygórowane, mogą żyć dłużej oraz cieszyć się lepszym zdrowiem, niż ci, którzy z wielką nadzieją patrzą na nadchodzące dni, bowiem są oni bardziej narażeni na utratę zdrowia oraz wcześniejszy zgon.Naukowcy podzielili wcześniej zgromadzone dane wg trzech grup wiekowych, kolejno: 18-39, 40-64 oraz 65 i wyżej. Poprzez wywiady, respondenci zostali poproszeni o ocenę zadowolenia z obecnego życia oraz przewidywalną jego ocenę za 5 lat.

W skali 0-10 zmierzono obecne i przyszłe zadowolenie z życia badanych oraz różnicę między obecnymi danymi, a tymi z lat 1993 i 1998.

Przeanalizowano wszystkie potrzebne w badaniu rzeczy, tj.: wiek, płeć, dochody, szacowane zadowolenie z życia, wskaźniki niepełnosprawności i śmierci.

Wyniki pokazały, iż nierealny optymizm odnośnie przyszłości może czasem pomóc ludziom poczuć się lepiej w obliczu nieuchronnie negatywnych efektów, takich jak np. śmiertelna choroba.


Pięć lat po pierwszym wywiadzie, 43% osób z najstarszej grupy prawidłowo oceniło swóh przyszły poziom zadowolenia z życia, natomiast 32% go przeceniło. Każdy wzrost „bujania w obłokach” na temat przyszłości był związany z 9,5% wzrostem niepełnosprawności oraz 10% zwiększeniem ryzyka śmierci.

Dla porównania, najmłodsza grupa miała najbardziej optymistyczne perspektywy, podczas gdy grupa średniego wieku wykazywała realistyczne prognozy, które stawały się z czasem bardziej pesymistyczne.

Badacze odkryli również, że stabilne, dobrze usytuowane finansowo oraz pełne zdrowia życie wiąże się ze spadkiem, w porównaniu do osób, którym się nie powodzi - u nich następuje poprawa albo stagnacja.

Co więcej, wg Langa, wyższe zarobki związane są z większym ryzykiem niepełnosprawności.

Najnowsze wyniki rzucają światło na to, jak nasze przyszłe perspektywy mogą pomóc lub też przeszkodzić w podejmowaniu działań, które z kolei mogą poprawić nasze szanse na długie i zdrowe życie.

Komentarze do: Bądź pesymistą, żyj dłużej!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz