Szukaj

Badanie pokazuje 24% wzrost zachorowań na ADHD u dzieci

Podziel się
Komentarze0

W ciągu 10 lat liczba dzieci chorujących na nadpobudliwość dwubiegunową i ADHD, drastycznie wzrosła - sugerują najnowsze badania. W obserwacjach przeprowadzonych w latach 2001-2010 na ponad 840 000 dzieci w wieku od 5 do 11 lat, objętych planem zdrowia Kaiser Permanente Southern, u około 5% zdiagnozowano choroby odpowiadające za problem z koncentracją i z nadpobudliwością.Co więcej, odnotowano także drastyczny wzrost zachorowań dzieci na ADHD o 24% (2,5% w 2001 do 3,1 % w 2010).

Proporcje te wzrosły przeważnie dla czarnoskórej populacji - o 70%, a także dla młodzieży i dzieci pochodzących z krajów latynoskich - o 60%. Wśród czarnoskórych dziewczynek odnotowano wzrost zachorowań na ADHD o 90%.

U białoskórych dzieci natomiast odnotowano wzrost z 4,7%  do 5,6%.

Największym czynnikiem tego wzrostu może być wzrost świadomości rodziców, nauczycieli i pediatrów odnośnie ADHD, twierdzi główny autor badania dr Darios Getahun, naukowiec z Kaiser Permanente.


Getahun twierdzi, że im wcześniej rozpoznaje się chorobę, tym szybciej można rozpocząć leczenie.

ADHD jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń u dzieci. Eksperci szacują, że od 4% do 12% dzieci w wieku szkolnym cierpi na to schorzenie, co zostawia często ślad w dorosłym życiu.

Ponadto zauważono, że większość badanych dzieci - blisko 3/4 - pochodziła z rodzin o wyższym statusie materialnym.

Autorzy badania twierdzą, że duża ilość zachorowań dziewczynek na ADHD jest dość interesującą kwestią. Jednak dodają, że nie odnotowano żadnych zmian wśród dzieci azjatyckich.

Getahun podejrzewa, że być może istotnym czynnikiem jest tutaj uwarunkowanie kulturowe. Ogólnie rzecz biorąc, Azjaci są mniej skłonni do kontrolowania swego zdrowia psychicznego.

Autorzy badania twierdzą, że zwiększenie świadomości ludzi na temat chorób za pomocą mediów, rodziców i nauczycieli, również może odgrywać tutaj istotną rolę.

Dzięki kolejnym badaniom będziemy w stanie lepiej opisać czynniki i leczenie choroby, podsumowuje naukowiec.

Komentarze do: Badanie pokazuje 24% wzrost zachorowań na ADHD u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz