Szukaj

Badania wykazują, że śnienie na jawie zwiększa naszą kreatywność

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania przedstawione na łamach czasopisma Psychological Science pozwalają stwierdzić, że śnienie na jawie może pozytywnie wpływać na wzrost naszej kreatywności. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara odkryli swojego rodzaju zależność, która zachodzi pomiędzy śnieniem na jawie oraz zdolnością do kreatywnego rozwiązywania problemów.Przeprowadzili oni badanie, podczas którego jego uczestnicy mieli wykonać zadanie polegające na wymyśleniu jak największej liczby dziwnych zastosowań dla określonego przedmiotu.

W dalszej części badania, uczestnicy musieli wykonać jedną z czterech czynności przed ponownym przystąpieniem do zadania polegającego na wymyślaniu niestworzonych zastosowań przedmiotu.

Do czynności tych należało: wykonanie bardziej wymagającego zadania (w tym przypadku badany był całkowicie skoncentrowany na wykonywanym poleceniu), wykonanie mniej wymagającego zadania, zrobienie 12-minutowej przerwy albo też ponowne przystąpienie do zadania głównego bez robienia 12-minutowej przerwy.


Badacze odkryli, że zarówno w pierwszym jak i drugim badaniu najlepiej wypadły osoby, którym kazano w międzyczasie wykonać mniej wymagające zadanie. Ponadto, u badanych, którym kazano wykonać łatwiejsze zadanie, stwierdzono wysoki poziom śnienia na jawie, co pozwoliło badaczom dojść do konkluzji, iż ten stan wędrówki umysłu pozwolił im uzyskać lepsze rezultaty w zadaniu wymagającym od badanych kreatywności.

W swojej pracy badacze zamieścili następującą konkluzję: „Podczas, gdy jesteśmy zajęci jakimś przyziemnym zajęciem, nie wymagającym od nas wiele myślenia, zaczynamy majaczyć, co w znaczny sposób może wpływać na naszą zdolność do rozwiązywania problemów”.

W niedalekiej przeszłości badania zamieszczone na łamach tego samego czasopisma wykazały, że śnienie na jawie może wpływać pozytywnie również na naszą podzielność uwagi (zdolność do myślenia o kilku rzeczach naraz).

Badacze z Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Science doszli do wniosku, że ludzie, którym zdarza się śnić na jawie podczas wykonywania prostych czynności, posiadają dużo większą podzielnośc uwagi.

Komentarze do: Badania wykazują, że śnienie na jawie zwiększa naszą kreatywność

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz