Szukaj

Autyzm: 10 czynników zanieczyszczających, które sprzyjają chorobie

Podziel się
Komentarze0

Autyzm oraz problemy z uczeniem mają mieć w dużej części przyczyny genetyczne. Ale zanieczyszczenia środowiska również mogą się przyczyniać do tych dolegliwości. A teraz, naukowcy ustalili top 10 substancji chemicznych odpowiedzialnych za te patologie.Genetyka jest w stanie wyjaśnić większość przypadków autyzmu, a także różne zaburzenia uczenia, takie jak hiperaktywność, ale nie jest jedyną winną, jak stwierdza narodowa amerykańska akademia nauki.

Specjaliści amerykańscy bowiem oceniają, że jeden raz na cztery przypadki, zaburzenia te są spowodowane interakcjami między czynnikami genetycznymi i środowiskowymi. W 3% sytuacji, te zaburzenia neurozachowawcze są bezpośrednio zarzucane produktom chemicznym, które znajdujemy wokół nas.

Philip Landrigan, dyrektor centrum CEHC (Children's Environmental Health Center) na uniwersytecie Synaj w Izraelu, wraz ze swoimi współpracownikami, zamieścili na ten temat artykuł w przeglądzie naukowym Environmental Health Perspectives.

Autorzy nawołują w nim naukowców, aby bardziej skupili swoją uwagę na czynnikach odpowiedzialnych za te wszystkie zaburzenia uczenia.


Naukowcy również ustalili listę sześciu substancji chemicznych, dla których związek z chorobami został już ustalony.


Środowisko przyczynia się do autyzmu

Wielka liczba produktów chemicznych, które są powszechnie używane, nie przeszła badań, nawet minimalnych, w kierunku ich potencjalnej toksyczności. Budzi to wielkie zaniepokojenie, mówi doktor Philip Landrigan.

Znajomość przyczyn środowiskowych, które odgrywają rolę w rozwoju zaburzeń neurologicznych, jest bardzo ważna, ponieważ w ten sposób lepiej możemy zapobiegać tym zaburzeniom.

Przegląd Environmental Health Perspectives proponuje jeszcze, w tej samej edycji, inne artykuły na temat bezpośredniej korelacji między niektórymi czynnikami środowiskowymi i tymi patologiami.

Jeden z tych artykułów pokazuje związek między nikotynizmem u kobiety ciężarnej a autyzmem u noworodka. Dwa inne badania wspominają o wpływie związków PBC na wczesny rozwój mózgu. Ostatnie z nich przypomina o związku kontaktu z pestycydami oraz rozwojem zaburzeń spektrum autyzmu.

Lista czynników, które sprzyjają zaburzeniom uczenia:

- ołów;

- rtęć metylowana;

- PCB;

- pestycydy fosforoorganiczne;

- pestycydy chloroorganiczne;

- substancje zaburzające gospodarkę hormonalną;

- zanieczyszczenia samochodowe;

- wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne;

- impregnaty ogniowe;

- związki perfluorowane.

Komentarze do: Autyzm: 10 czynników zanieczyszczających, które sprzyjają chorobie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz