Szukaj

Atrakcyjność fizyczna może wpływać na osąd na temat oskarżonych

Podziel się
Komentarze0

W przypadku zbrodni, w których kobieta zabija znęcającego się nad nią męża, atrakcyjne kobiety częściej są uważane za winne, donoszą specjaliści z Uniwersytetu w Granadzie. Naukowcy zbadali reakcje policjantów analizujących dwie różne sprawy, w których pozwanymi były kobiety oskarżone o zabicie męża w akcie samoobrony.W pierwszej historii oskarżoną była młoda, zaniedbana, zastraszana przez męża kobieta, posiadająca dzieci i całkowicie zależna finansowo od swojego partnera.

Drugi przypadek dotyczył natomiast atrakcyjnej mężatki z 10-letnim stażem małżeństwa. Była to kobieta bezdzietna, pracująca jako doradca finansowy, a na sali sądowej sprawiała wrażenie stanowczej i spokojnej.

Z badań wynika, że atrakcyjność kobiety oskarżonej o zabicie swojego oprawcy w akcie samoobrony zwiększa prawdopodobieństwo uznania ją za winną. Natomiast kobiety mniej atrakcyjne częściej zostają uniewinnione, tłumaczą Antonio Herrera, Valor-Inmaculada Segura i Francisca Exposito, autorzy artykułu opublikowanego w The European Journal of Psychology Applied to Legal Context.

Zobacz również:Eksperci wykazali, że jedną ze zmiennych, mających największy wpływ na osąd na temat kobiet, była zgodność z portretem psychologicznym typowej ofiary przemocy domowej.

„Panie niepasujące do portretu psychologicznego kobiety bitej przez męża sprawiały wrażenie posiadania większej kontroli nad sytuacją, co pod względem prawnym można uznać jako wyższy stopień winy”, wyjaśniają naukowcy.

Kolejnym istotnym czynnikiem były seksistowskie poglądy funkcjonariuszy.

Atrakcyjność fizyczna wpływa na to, jak postrzegamy innych. Wyniki wskazują na konieczność zwiększenia liczby szkoleń dla funkcjonariuszy policji związanych z postępowaniem w przypadkach przemocy domowej.Komentarze do: Atrakcyjność fizyczna może wpływać na osąd na temat oskarżonych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz