Szukaj

Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko samobójstwa

Podziel się
Komentarze0

Sport jest dobry dla zdrowia i jest cudowną metodą poprawiania samopoczucia. Okazuje się, że uprawianie sportu i dobra forma fizyczna w wieku 18 lat pozwalają zmniejszyć ryzyko targnięcia się na własne życie w późniejszym okresie. Tak wynika z badania szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goteborgu.Naukowcy przeprowadzili obserwacje z udziałem ponad 1 mln osób.

Prace te wykazują, że te osoby, które były w złej formie fizycznej, kiedy były nastolatkami, są dwa razy bardziej  zagrożone zachowaniami samobójczymi w porównaniu do tych, które cieszyły się dobrą formą.

Badacze podkreślają także, iż uprawianie sportu oraz bycie w dobrej formie fizycznej zmniejszają ryzyko prób samobójczych w życiu późniejszym.

Nowy raport sporządzony przez narodową agencję zdrowia w Szwecji pokazuje, że zdrowie umysłowe nastolatków stale się pogarsza. Poziomy samobójstw pośród młodych wzrosły czterokrotnie. Badacze postanowili więc sprawdzić, czy istnieją czynniki mogące przepowiadać ryzyko zachowań samobójczych, a tym samym pozwolić im zapobiegać.


Naukowcy ocenili formę fizyczną ponad 1 100 000 szwedzkich chłopców w wieku 18 lat, w trakcie badania lekarskiego przed przyjęciem do armii. Stwierdzili, że młodzi mężczyźni w dobrej formie ficzycznej mieli mniejsze skłonności samobójcze niż inni.

Wcześniejsze badania także potwierdzały, że sport jest zbawienny dla zdrowia umysłowego, ponieważ pomaga w walce z depresją i generalnie wspiera dobre funkcjonowanie mózgu.

W wieku nastoletnim mózg, który stale się rozwija, potrzebuje pozytywnych bodźców. Sport jest więc podwójnie korzystny dla nastolatków. Naukowcy nawołują teraz, aby systematyczne ćwiczenia fizyczne zintegrować na stałe z programami prewencji samobójstw dla młodych ludzi.


Komentarze do: Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko samobójstwa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz