Szukaj

ADHD w dzieciństwie związane z późniejszą otyłością?

Podziel się
Komentarze0

Chłopcy zdiagnozowani z ADHD (ang. attention-deficit/hyperactivity disorder) w szkole podstawowej mają wielkie szanse na to, że przeistoczą się w otyłych dorosłych, według najnowszego badania z Child Study Center na NYU Langone Medical Center w USA. Badacze przyjrzeli się dwóm grupom 41-letnich mężczyzn i odkryli, że ci, którzy jako dzieci zostali zdiagnozowani z ADHD, byli przeciętnie o 9 kilogramów ciężsi niż ich ci bez historii tego zaburzenia.Nie są to pierwsze badania, które udowadniają, że ADHD u dziecka wiąże się z nadmiarem wagi u dorosłego.

Dr Sherry Pagoto z University of Massachusetts Medical School mówi: - Mamy wystarczającą ilość dowodów na to, że jest jakieś połączenie między tymi dwom zaburzeniami.

Aktualne dane odnoszą się do 207 białych chłopców z ADHD, których zdiagnozowano ok. 8 roku życia, a następnie obserwowano aż do dorosłości. Dziesięć lat później inna grupa nastolatków bez ADHD została dołączona do badania jak grupa kontrolna.

Naukowcy poprosili swoich uczestników o podanie wagi w wieku 41 lat. Okazało się, że mężczyźni w grupie z historią ADHD średnio ważyli 97 kg, a 41% z nich było otyłych. Mężczyźni w grupie bez ADHD ważyli przeciętnie 87 kg, a 22% z nich było otyłych.


Dr F. Xavier Castellanos mówi: - Regiony mózgowe, które odpowiadają za otyłość, mogą nakładać się na regiony związane z ADHD. Spekuluje się, że otyłość częściowo odzwierciedla impulsywność danej osoby, jej problemy z planowaniem i trudności z dokonywaniem wyborów. Dokładnie tak samo jest w ADHD.

Młodzi ludzie z tym zaburzeniem są bardziej impulsywni, kiedy trzeba dokonać wyboru jedzenia, a także więcej czasu spędzają przed komputerem niż ich rówieśnicy.

- Rodzice dzieci z ADHD powinni zwracać większą uwagę na zmiany w wadze swojego potomstwa, wiedząc, że zaburzenie to oznacza większe ryzyko otyłości - podsumowuje dr Pagoto, niezwiązana z tym badaniem.

Otyłość oznacza mnóstwo problemów, takich jak cukrzyca typu 2. Statystyki CDC podają, że w USA 1 dziecko na 10 zostaje zdiagnozowane z ADHD. Diagnoza dwukrotnie częściej dotyczy chłopców.

Komentarze do: ADHD w dzieciństwie związane z późniejszą otyłością?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz