Szukaj

90% rodziców po rozwodzie nie zgadza się w kwestii wychowywania dzieci

Podziel się
Komentarze0

Mindy Markham, prowadząca badania nad rodziną i opieką społeczną w Kansas City University, obserowowała zachowania kobiet po rozwodzie bądź w separacji, względem ich byłych partnerów, dotyczące opieki nad dziećmi. Określiła trzy wzorce współpracy rodziców: ciągle kontrowersyjne, zawsze polubowne i od złego na lepsze. Opracowała również pozytywne i negatywne czynniki wpływające na współpracę w opiece nad dziećmi.W badaniu brało udział 20 amerykańskich kobiet (głównie rasy białej), dobrze wykształconych w wieku 26-49 lat. Dzieci kobiet były w wieku od 12 miesięcy do 12 lat. Badane pary były w separacji bądź rozwodzie, od 12 miesięcy do 12 lat.

- Wyniki tego badania sugerują, że wspólne relacje są dynamiczne i mogą się znacznie różnić – skwitowała Markham.

W 90% relacje pomiędzy byłymi małżonkami dotyczących opieki nad dziećmi były kłopotliwe i występowały spory.

Na pytanie zadane matkom, jakie czynniki wpływają na negatywne relacje, najczęstszymi odpowiedziami były słabe umiejętności rodzicielskie i problemy finansowe, w tym brak pracy, ociągania się z płaceniem alimentów bądź w ogóle brak alimentów, niemożność oddzielenia tego, co małżeńskie a osobiste.


- Wszystkie relacje pomiędzy rodzicami charakteryzowały się odmiennymi poglądami w kwestii wychowania dzieci. Różnice dotyczyły takich poglądów jak brak dyscyplinowania dzieci oraz nie kąpanie ich, a także narażanie je na niebezpieczne sytuacje. Matki często zarzucały partnerom brak zaangażowania w wychowanie dzieci, brak pracy, nie wierzyły w ich odpowiedzialność.

8 z badanych matek nie chciało dzielić opieki rodzicielskiej z byłymi partnerami, ale musiało to zrobić ze względu na nakaz sądowy.

4 matki miały przyjacielskie stosunki z byłymi partnerami. Ich zdaniem, dobre relacje wynikały z odpowiedzialności i braku problemów finansowych pomiędzy nimi a byłymi małżonkami.

Markham przeprowadziła badania w ramach swojej pracy doktorskiej na Uniwersytecie Missouri.

Komentarze do: 90% rodziców po rozwodzie nie zgadza się w kwestii wychowywania dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz