Szukaj

Multiwitamina zmniejsza ryzyko zaćmy u mężczyzn

Nowe badanie Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School w Bostonie sugeruje, że długotrwałe i codzienne stosowanie suplementów multiwitaminowych może zmniejszyć ryzyko zaćmy mężczyzn.

Według zespołu badawczego, kierowanego przez dr Williama Christen z Harvard Medical School, poprzednie badania wykazały związek między wykorzystaniem suplementów diety i zdrowiem dla oczu. Naukowcy zauważają jednak, że są to bardzo ograniczone informacje na temat związku między długotrwałym stosowaniem multiwitamin i ryzykiem chorób oczu.

W celu dalszych badań, zespół przeanalizował 12 641 męskich lekarzy z USA w wieku 50 lat lub starszym. Wszyscy uczestnicy byli częścią Physicians 'Health Study II (PHS II), analiza trwała od 1997 do 2011 roku.

Połowa z nich losowo przydzielono do otrzymania codziennych multiwitamin, m.in. witaminy C, witaminy E i suplementy beta karotenu. Druga połowa z uczestników przyjmowała placebo (lek obojętny). Uczestnicy przyjmowali leki w dawkach zgodnych z zaleceniami diety USA.

Naukowcy przyglądali się mężczyznom przez ponad 11 lat w celu określenia, u ilu z nich w każdej grupie rozwinęły się nowe przypadki zaćmy lub związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej (AMD).

Zaćma to wystąpienie słabych obszarów w soczewce oka, które mogą powodować zaburzenia widzenia, podczas gdy AMD definiuje się jako pogorszenie plamki - części oka odpowiedzialnej za ostrość widzenia.

Wyniki badania wykazały, że w grupie placebo zgłoszono 945 nowych przypadków zaćmy. Jednak w grupie, gdzie przyjmowano multiwitaminę zauważono nieco mniej, bo 872 przypadki zaćmy pokazując 9%-owe zmniejszenie ryzyka.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że mężczyźni, którzy przyjmowali multiwitaminę zmniejszyli ryzyko zaćmy starczej dojrzałej (jądrowej) o 13%.

- Jeśli multiwitaminy naprawdę zmniejszają ryzyko zaćmy, nawet skromnie o 10%, to takie  niewielkie zmniejszenie będzie jednak mieć duży wpływ na zdrowie publiczne – komentuje badanie dr Christen.

Udowodniono również, że w grupie respondentów przyjmujących multiwitaminę odnotowano 152 przypadków AMD, w przeciwieństwie do placebo 129. Według badaczy jednak wyniki AMD nie były istotne statystycznie i mimo sprzecznych wyników istnieją badania pokazujące wpływ suplementów na zmniejszenie ryzyka AMD.

Magda Strzykalska

Komentarze do: Multiwitamina zmniejsza ryzyko zaćmy u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz