Szukaj

Czy rozmiar ma znaczenie?

Podziel się
Komentarze0

17,26 cm – tyle wynosi w Polsce średnia długość penisa w stanie wzwodu. Jak wynika z badania Profesora Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011” przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego polscy mężczyźni w wieku 15 – 49 lat są w większości zadowoleni z rozmiaru swojego członka.


87% polskich mężczyzn deklaruje zadowolenie z rozmiaru swojego penisa, a tylko 3 % nie jest z niego zadowolonych. Mężczyźni bardzo poważnie traktują rozmiar swojego fallusa, gdyż jest on jednym z najważniejszych wyznaczników ich poczucia męskości. Szczególnie nastolatki traktują długość członka jako sposób na porównywanie się w grupie rówieśniczej, a ich docinki dotyczące jego niewielkich rozmiarów w stosunku do kolegów mogą negatywnie rzutować na całe dorosłe życie seksualne.

Mężczyźni, którzy tego doświadczyli mogą unikać korzystania z publicznych toalet oraz odczuwać dyskomfort przy wspólnym korzystaniu z szatni i przebieralni. U niektórych z nich bycie wyśmianym z powodu rozmiarów penisa skutkuje nieśmiałością w stosunku do kobiet i unikaniem stałych związków.

Na część mężczyzn destrukcyjnie wpływają także negatywne uwagi nt. rozmiaru członka wyrażane przez partnerki.  Według statystyk na świat przychodzi około 0,6% mężczyzn z tzw. mikropenisem czyli członkiem, który w trakcie wzwodu ma mniej niż 7 centymetrów długości.

- Wspomniana wyżej średnia długość penisa klasyfikuje się w górnej granicy normy dla mężczyzn w Europie, jednak należy pamiętać o tym, że mogło się zdarzyć tak, że sposoby pomiarów stosowane przez respondentów były różne i informację tę podali w większości ci mężczyźni, którzy z jego rozmiarów  mogą być zdecydowanie zadowoleni. Choć jest to moje pytanie, to z metodologicznego punktu widzenia warto mieć dystans do tych odpowiedzi - komentuje profesor Zbigniew Izdebski ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego i Kliniki Zdrowia Seksualnego Instytutu Psychosomatycznego.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety nie wiążą poziomu satysfakcji seksualnej z długością penisa. Zaledwie 33% mężczyzn i 24% kobiet uważa, że taka zależność istnieje. Odmiennego zdania jest natomiast 41% kobiet i 32% mężczyzn.

- Z seksuologicznego punktu widzenia rzeczywiście niewielki jest związek długości penisa z satysfakcją seksualną kobiety. Ta kwestia bardziej istotna jest ze względów psychologicznych związanych z poczuciem męskości. Zdecydowanie ważniejszą rolę odgrywa tu jakość gry wstępnej, zaangażowanie partnerów w spełnienie oczekiwań nie tylko własnych lecz również partnerki. Warto jest rozmawiać o swoich oczekiwaniach i potrzebach bo często zdarza się tak, że to co myślimy o tym czego chce nasza partnerka, mija się z jej rzeczywistymi pragnieniami - komentuje profesor Zbigniew Izdebski ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego i Kliniki Zdrowia Seksualnego Instytutu Psychosomatycznego.


Wszystkim, którzy odczuwają jakiekolwiek problemy w związku z aktywnością seksualną eksperci Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego zalecają wizytę u seksuologa i otwartą rozmowę o swoich problemach. Więcej informacji i porad znaleźć można również na stronie www.opzs.pl

Informacje o Ogólnopolskim Programie Zdrowia Seksualnego

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to kampania społeczna promująca zdrowie seksualne i uświadamiająca różnym grupom społecznym, jak ważna jest ta sfera życia. Z tematem zdrowia seksualnego ciężko się zmierzyć nawet lekarzom.


Badania wskazują, że aż 73 % pacjentów nigdy nie zostało zapytanych przez lekarza o ich zdrowie seksualne, 24 % pacjentom takie pytanie lekarz zadawał sporadycznie, a tylko 3 % - często. Lekarze nie zawsze wiedzą, jak zapytać pacjenta o tę sferę zdrowia, co uniemożliwia postawienie właściwej diagnozy.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego realizowane są działania kierowane zarówno do środowiska medycznego, jak i do pacjentów, ich bliskich oraz całej pinii społecznej. Autorom programu zależy na przekonaniu  każdego Polaka, że również i on ma prawo do szczęścia, na które składa się m.in. możliwość czerpania radości z życia erotycznego.

Prawa seksualne stanowią fundamentalne i uniwersalne prawa człowieka. Deklaracja Praw Seksualnych WHO (World Health Organization) z 2002 roku obejmuje między innymi:
  • prawo do przyjemności seksualnej, uznając ją za źródło fizycznego, psychologicznego, intelektualnego i duchowego dobrostanu;
  • prawo do odrębności seksualnej, integralności oraz bezpieczeństwa seksualnego ciała. Człowiek może podejmować niezależne decyzje dotyczące własnego życia seksualnego, zgodne z własną moralnością i etyką społeczną;
  • prawo do wolności seksualnej, do wyrażania pełni potencjału seksualnego, z wykluczeniem wszelkich form przymusu seksualnego, wykorzystywania oraz nadużyć;
  • prawo do wyczerpującej edukacji seksualnej, w którą powinny być zaangażowane wszystkie instytucje społeczne;
  • prawo do informacji seksualnej opartej na badaniach naukowych;
  • prawo do seksualnej opieki zdrowotnej, która powinna być dostępna w celu zapobiegania i leczenia wszelkich problemów, chorób i zaburzeń seksualnych.

 

***

„Badanie Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy Seksualność Polaków 2011” zostało zrealizowane w 2011 roku przez TNS OBOP. Celem badania była analiza zwyczajów seksualnych oraz zdrowia seksualnego Polaków. Badanie ma charakter ilościowy, a jego wyniki charakteryzują populację mieszkańców Polski w wieku 15-59. Wyniki prezentowane są w dwóch głównych przekrojach 15-49 lat oraz 15-59 lat. Większość prezentowanych danych dotyczy pierwszego przekroju, gdyż analiza dla grupy 15-49 lat daje możliwość samodzielnego porównywania danych z wynikami wcześniejszych badań seksualności Polaków zrealizowanych przez Zbigniewa Izdebskiego w latach 1997, 2001 i 2005 w oparciu o tę samą metodologię na reprezentatywnych próbach osób w wieku reprodukcyjnym. Wyjątkiem są wyniki badań dotyczące zdrowia seksualnego. Ze względu na specyfikę problematyki, uwzględniono w nim odpowiedzi wszystkich, także najstarszych w próbie respondentów (50-59 lat).

Komentarze do: Czy rozmiar ma znaczenie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz