Szukaj

Zespół niespokojnych nóg podczas ciąży zwiększa szansę na nawroty choroby

Podziel się
Komentarze0

Z najnowszych badań wynika, że kobiety cierpiące na zespół niespokojnych nóg (ZNN) w czasie ciąży są bardziej narażone na nawrót choroby w trakcie kolejnych ciąż lub na rozwój przewlekłej postaci tej choroby w przyszłości.Zespół niespokojnych nóg powoduje nieprzyjemne uczucie w nogach. Objawy tej choroby najbardziej dają się we znaki w nocy i zazwyczaj postępują z wiekiem. Ruch zazwyczaj pomaga w walce z wszelkimi objawami.

Włoscy naukowcy przeanalizowali przypadki 74 kobiet, które cierpiały na ZNN w czasie ciąży i 133 kobiet, które nie miały tej choroby. Sześć i pół roku później kobiety przepytano na temat objawów ZNN, kolejne ciąże, występowanie innych chorób oraz o stosowanie leków.

Z kobiet cierpiących na zespół niespokojnych nóg w trakcie ciąży 18 (24 procent) miało ZNN pod koniec prowadzonego badania, w porównaniu do 10 (8 procent) kobiet nie chorujących na ZNN w trakcie ciąży.


Z danych opublikowanych w grudniowym wydaniu czasopisma Neurology wynika, że około 60 procent kobiet cierpiących na ZNN w trakcie swojej pierwszej ciąży chorowało również w trakcie kolejnej ciąży, w porównaniu do 3 procent, które nie miały ZNN podczas pierwszej ciąży

- Jest to pierwsze długoterminowe badanie skupiające się na znalezieniu możliwego związku pomiędzy wystąpieniem zespołu niespokojnych nóg w trakcie ciąży, a nawrotami choroby po latach lub w podczas kolejnych ciąż.

- W większości przypadków, gdy kobieta cierpi na ZNN w trakcie ciąży, choroba ustępuje tuż po urodzeniu dziecka. Jednak wyniki naszego badania pokazują, że wystąpienie choroby podczas ciąży to znaczący czynnik ryzyka dla przyszłych, przewlekłych lub krótkotrwałych form tej dolegliwości wśród kobiet będących ponownie w ciąży.

Komentarze do: Zespół niespokojnych nóg podczas ciąży zwiększa szansę na nawroty choroby

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz