Szukaj

Zaparcia u kobiet

Podziel się
Komentarze8

Bycie kobietą to przywilej, który niesie ze sobą przypadłości przypisane tylko i wyłącznie płci pięknej. Miesiączka, zmiany hormonalne, ciąża – wpływają na pracę układu trawiennego. Dodatkowo życie w nieustannym stresie, nieregularne spożywanie posiłków oraz brak ruchu mogą powodować bóle brzucha, niestrawność, a nawet zaparcia.

Zaparcia u kobiet
Dulcobis to lek, który pomoże zwalczyć zaparcia oraz pozwoli cieszyć się życiem.

Z problemem zaparć zmaga się coraz więcej kobiet. Według specjalistów zaparcia są jedną z najbardziej uciążliwych i rozpowszechnionych dolegliwości trawiennych. Kiedy kolejna wizyta w toalecie nie przynosi pożądanego efektu, pojawia się uczucie ciężkości, ograniczona swoboda poruszania się. To wszystko przekłada się na samopoczucie. Dodatkowo organizm kobiety jest poddany ciągłym zmianom wynikającym z obecności estrogenów, które w zależności od wieku i etapu życia kobiety funkcjonują w różnorodny sposób. Każda zmiana poziomu estrogenów czy progesteronu odbija się echem na działaniu kobiecego organizmu, między innymi pracy mięśni jelit. 

Hormony w natarciu


Miesiączka. Wiele kobiet przed menstruacją oraz w jej trakcie ma zaparcia. Powodem są między innymi hormony. W tym czasie organizm kobiety próbuje osiągnąć równowagę, która jest zaburzona przez obniżający się poziom progesteronu oraz wytwarzanie prostaglandyn odpowiedzialnych za procesy fizjologiczne.

Mamy karmiące. Na zaparcia cierpią również kobiety karmiące piersią, również za sprawą zmian hormonalnych. Wpływ na to ma także stres - kobiety często denerwują się nową sytuacją życiową, co niestety źle wpływa na układ trawienny. Ponadto panie w tym intensywnym momencie życia ograniczają ruch i nie mają czasu na przygotowanie pełnowartościowych posiłków. W tych wyjątkowych dniach warto zadbać o to, aby w diecie znalazły się składniki ułatwiające trawienie oraz wspomagające perystaltykę jelit.


Wiek sprzyja zaparciom

Innym powodem zaparć może być wiek. Z biegiem czasu metabolizm organizmu naturalnie „zwalnia”, przez co przy dotychczasowych nawykach żywieniowych może nagle pojawić się uczucie dyskomfortu, obciążenia, a nawet zaparcia. Częstotliwość pojawienia się tego problemu wzrasta po przekroczeniu 65. roku życia. Jak pokazują statystyki ponad 5-krotnie więcej osób w tym wieku cierpi z powodu zaparć w porównaniu z ludźmi młodszymi. Jest to związane ze zmianami dokonującymi się w budowie i funkcji przewodu pokarmowego, np. dochodzi do stopniowego zaniku bony śluzowej w przewodzie pokarmowym, zmniejsza się dopływ krwi przez miażdżycowo zmienione naczynia tętnicze.

Zaparcia występują także u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i menopauzalnym. W tym czasie stężenie hormonów rozrodczych wydzielanych przez organizm obniża się drastycznie, co wpływa na wrażliwe mięśnie jelit.

Jak sobie radzić?

Aby skutecznie walczyć z zaparciami, należy:

  • Przynajmniej kilka minut codziennie poświęcić na gimnastykę – wspomoże ona pracę układu pokarmowego, ale też pomoże zminimalizować stres, który również jest jedną z przyczyn zaparć.
  • Wzbogacić dietę o produkty z dużą zawartością błonnika (np. owoce, warzywa, produkty owsiane, orzechy, pieczywo razowe).
  • Unikać potraw ciężkostrawnych, które nadwyrężają pracę układu trawiennego.
  • Pić przynajmniej 1,5 litra wody dziennie.


W sytuacji, kiedy powyższe wskazówki nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po Dulcobis - najpopularniejszy na świecie lek przeczyszczający, do stosowania na noc.

Więcej informacji na www.dulcobis.pl oraz www.stopzaparciom.pl