Szukaj

Udomowić infekcję – domowe sposoby

Podziel się
Komentarze2

Fora internetowe pękają od różnego rodzaju porad i „sprawdzonych” wskazówek na temat tego, jak walczyć z infekcją intymną na własną rękę - bez konsultacji z lekarzem. Twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” postanowili przyjrzeć się tym najbardziej popularnym.

Udomowić infekcję – domowe sposoby


Sprawdzone porady, których - lepiej nie sprawdzać

Irygacje z jogurtu, maślanki lub kefiru


- Polecam przemywanie się lub okłady z maślanki - rewelacyjnie łagodzi! To w końcu naturalne bakterie we własnej osobie – czytamy na jednym z internetowych forów. Dla nowicjuszek jest także instrukcja, w jaki sposób zaaplikować cudowny lek: - Należy napełnić strzykawkę jogurtem naturalnym, a następnie ostrożnie, bez użycia igły, wprowadzić płyn do pochwy. Jeśli zabieg ten wydaje się niektórym zbyt drastyczny - jak to w przypadku jogurtów - jest i wersja light: - Z tego co słyszałam, to jogurt kładzie sie na wkładkę i tak sie z nim paraduje… A dla tych, które na „paradowanie” czasu nie mają– wersja fast: - A ja słyszałam, że podczas codziennej toalety - tzn. po podmyciu się, należy polać jogurtem pochwę, pozostawić na 10 minut i zmyć.

Skąd taki pomysł? Przefermentowane produkty mleczne zawierają dobre dla zdrowia bakterie kwasu mlekowego – to prawda. Niestety, nie mają one nic wspólnego z cennymi szczepami Lactobacillus - bakteriami probiotycznymi, które w odpowiedniej  ilości wywierają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Ubytek dobrych bakterii można uzupełnić, dostarczając ich z zewnątrz, ale w tzw. probiotykach - mogą mieć postać doustną lub dopochwową, jak np. Lactovaginal czy HydroVag. Preparaty te nadają środowisku pochwy kwaśny odczyn, chroniąc ją przed patogenami.

Kolonizują nabłonek pochwy i układu pokarmowego, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowego pH pochwy oraz utrzymania równowagi jej mikrobiologicznego środowiska. Tymczasem, produkty spożywcze spełniają inne parametry czystości i sterylności, niż preparaty dopochwowe. Wprowadzanie tego rodzaju substancji do osłabionej infekcją pochwy może skończyć się co najwyżej spotęgowaniem dolegliwości.


Aplikowanie ząbka czosnku do pochwy


- Obieramy czosnek ze skórki, zawijamy go w jałową gazę i zostawiamy mały „ogonek” na końcu. Pakunek umieszczamy w pochwie w podobny sposób, jak zakłada się globulkę dopochwową. Powinien tam zostać na 3 do 5 godzin – radzi forumowiczka. Czy zabieg jest zupełnie bezbolesny? Ta, która proponuje nieco dłuższą kurację twierdzi, że niekoniecznie… : - Z czosnkiem chodzimy cały dzień i zmieniamy na noc. I tak przez kilka dni. Po pierwszych aplikacjach może trochę piec, może się pojawić różowa wydzielina, no i może też swędzieć. To nic złego - to znak, że organizm reaguje na lek.

Czosnek to rzeczywiście doskonały środek przeciwbakteryjny oraz przeciwgrzybiczny. Jednak aplikowanie go dopochwowo to działanie nie tylko nieskuteczne, ale wręcz szkodliwe - może podrażnić wrażliwą śluzówkę, a nawet – wywołać nadżerkę. Co więcej, nie rozpuszcza się, więc konieczne jest jego wydobycie, a to może sprawiać trudności. Jeśli dodatkowo czosnek pęknie bądź nitka ulegnie zerwaniu, jedynym ratunkiem pozostanie wizyta u specjalisty. Tym razem z podwójnym problemem – nasiloną infekcją i … czosnkiem!


Ziołowe płukanki

- W razie jakichkolwiek intymnych dolegliwości – ocet winny. Można dodawać go do kąpieli w wannie albo nasączyć nim wacik i przecierać okolice pochwy. Ocet pomoże też pozbyć się nieprzyjemnego zapachu
– radzi internautka. Czy skorzysta z porady innej forumowiczki, by połączyć dwie „sprawdzone” metody i przyspieszyć „terapię”? - Przygotuj mieszankę z octu i jogurtu. Na litr ciepłej wody daj 1/4 szklanki jogurtu i 4 łyżeczki octu. Połóż się na plecach na ręczniku i wykonaj delikatne podmycie…

Płukanki z ziołowych naparów wypłukują z pochwy nie tylko to, co niepożądane, ale także to, bez czego o zdrowiu intymnym możemy zapomnieć – dobroczynne bakterie. Tego rodzaju zabiegi niszczą naturalną florę bakteryjną pochwy oraz wysuszają ją, stając się przyczyną innych, przykrych dolegliwości. Co również istotne - mogą zaburzyć obraz infekcji, a tym samym opóźnić postawienie trafnej diagnozy.

Kobiecość – to nie pole do eksperymentów!

Jak zauważają twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” (www.kobiecosc.info), która zachęca kobiety do otwartej rozmowy na temat intymności: - Desperacja wywołana nieprzyjemnymi, często nasilającymi się objawami, skłania kobiety do sięgania po sposoby wręcz absurdalne. A inspiracji i pomysłów na to, jak samodzielnie walczyć z intymnymi wrogami jest naprawdę sporo. O ile niektóre z pomysłów można logicznie wytłumaczyć (co nie znaczy, że są skuteczne), w przypadku wielu - trudno szukać racjonalnego uzasadnienia (np. podmywanie się szamponami przeciwłupieżowymi). W momencie, kiedy zaobserwujemy jakiekolwiek niepojące objawy w okolicach intymnych, zastanówmy się: czy lepiej udać się do specjalisty i wdrożyć skuteczne leczenie już teraz czy niebezpiecznymi metodami potęgować objawy infekcji. O ile bowiem infekcji nie musimy się wstydzić – przynajmniej raz w życiu dotyka każdą z nas, wiara w opisane metody wymaga tego, aby przed lekarzem pochylić ze wstydem głowę… – podsumowują twórcy kampanii „Kobiecość niejedno ma imię” (www.kobiecosc.info).

Komentarze do: Udomowić infekcję – domowe sposoby (2)

otylka
otylka 02-12-2013 13:10

Udomowić infekcję – domowe sposoby

1

infekcji nie nalezy leczyć samodzielnie, najlepiej iść do ginekologa, który dobierze leki. po leczeniu warto zastosować jeszcze przez parę dni ..., żeby szybko i skutecznie uzupełnić florę bakteryjna w pochwie.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
narciarka
narciarka 29-06-2013 22:17

infekcje

1

najbardziej zdziwil mnie pomysl ze stosowaniem czosnku dopochwowo, jak mozebylo cos takiego wogole wymyslic!!! ja jestem za preparatami z apteki, przebadane na 1000 sposobow, z odpowiednimi opiniami i ocenami, no i oczyw... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze