Szukaj

Rak piersi: suplementy wapnia nie zapobiegają utracie kości

Podziel się
Komentarze0

Kobietom, które są leczone na raka piersi, zaleca się zażywanie wapnia i witaminy D, w celu zapobieżenia osteoporozie, która jest skutkiem ubocznym terapii antynowotworowej. Naukowcy Wake Forest Baptist Medical Center stwierdzają teraz, że dzienne zalecane dawki tych molekuł nie pomagają zbytnio tym pacjentkom.Dr Gary G. Schwartz, autor badania, wyjaśnia: - Celem naszej pracy było przekonanie się, czy ta powszechnie przepisywana terapia działa. Oceniliśmy dowody z prób klinicznych, dotyczących skutków suplementacji wapniem i witaminą D w celu zapobieżenia utracie gęstości mineralnej kości u kobiet z rakiem piersi. Nasze dane pokazują, że w zalecanych aktualnie dawkach suplementy te nie są wystarczające, aby zapobiec osteoporozie.

Badacze przyjrzeli się danym z 16 prób klinicznych, w których zastosowano od 500 do 1500 mg wapnia i 200 – 1000 IU witaminy D.

Okazało się, że mimo takiej suplementacji chore na raka piersi kobiety doświadczyły także utraty gęstości mineralnej kości, w każdej próbie klinicznej.


Najnowsza analiza ukazała się w magazynie Critical Reviews in Oncology/Hematology.

Kobiety z rakiem piersi są bardziej zagrożone utratą gęstości mineralnej kości niż ich zdrowe koleżanki. Wiąże się z tym większe ryzyko złamań kości oraz gorszej jakości życia, nie mówiąc już o wyższych proporcjach śmiertelności.

Z tego względu lekarze często przepisują suplementy wapnia i witaminy D swoim pacjentkom, choć rzeczywistej skuteczności tej praktyki nigdy na poważnie nie przestudiowano.

W 16 próbach klinicznych, które przeanalizowano w najnowszej pracy, gęstość mineralna kości uczestniczek została zmierzona na początku i na końcu każdego projektu. Gdyby więc suplementacja działała, można by to było stwierdzić na podstawie uzyskanych wyników.

Naukowcy przypuszczają jednak, iż możliwe jest, że utrata gęstości u tych pacjentek mogłaby być jeszcze większa, gdyby suplementacji nie stosowano.

Co nie zmienia faktu, że coraz większa liczba badań pokazuje, że suplementacja wapniem wiąże się z większym ryzykiem udaru mózgu i zawału serca.

Komentarze do: Rak piersi: suplementy wapnia nie zapobiegają utracie kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz