Szukaj

Rak piersi: kobiety z większym biustem bardziej zagrożone?

Podziel się
Komentarze0

Czy naprawdę istnieje związek między rozmiarem piersi i ryzykiem zachorowania na raka piersi? Tak właśnie sugeruje badanie, które udowadnia, iż trzy geny związane z nowotworami piersi zostały znalezione u kobiet z większym biustem. Inni eksperci stwierdzają jednak, iż do tych rezultatów należy podejść z dużą dozą ostrożności.Prace te ukazały się w przeglądzie naukowym BMC Medical Genetics, a kryje się za nimi firma 23andMe, specjalizująca się w genetyce i testach DNA dla pojedynczych klientów.

W skrócie: firma obiecuje wykrywanie markerów genetycznych powiązanych z niektórymi chorobami, jedynie na podstawie zwykłej próbki śliny.

Aby dojść do swoich odkryć, firma 23andMe zaprosiła do badania 16 175 kobiet, wszystkie pochodzenia europejskiego. Kobietom tym zmierzono obwód biustu oraz miseczki biustonosza, a także pobrano inne parametry, takie jak wiek, liczba ewentualnych ciąż, karmienie piersią bądź nie oraz ucieczka do pomocy operacji plastycznych.


Jednocześnie firma przeanalizowała genom każdej uczestniczki projektu. W ten sposób naukowcy stwierdzili, iż istnieje siedem regionów DNA związanych z rozmiarem piersi. Trzy z tych regionów znajdują się w strefach bardzo silnie odpowiedzialnych za rozwój raka piersi.

Na przykład, jedna z tych mutacji znana jest z tego, iż reguluje ekspresję receptorów estrogenowych (hormony związane z rozwojem wielu nowotworów piersi). Druga mutacja znajduje się w regionie genomu wykazującym anomalie w niektórych podtypach raka.

Jednakże, należy pozostać ostrożnym, aby nie interpretować pochopnie tych danych. Albowiem, badanie to nie dostarcza żadnego dowodu na związek między rozwojem raka a rozmiarem piersi, a jedynie pokazuje parametry, które mogą ze sobą korelować.

Kobiety o małych piersiach również chorują na raka piersi.

Komentarze do: Rak piersi: kobiety z większym biustem bardziej zagrożone?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz