Szukaj

Rak jajnika a kofeina

Podziel się
Komentarze2

Picie napojów z kofeiną obniża ryzyko zachorowania na raka jajnika, zwłaszcza u kobiet, które nie przyjmują hormonów - wynika z najnowszych amerykańskich badań, o których informuje czasopismo "Cancer". Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Harvarda (z Wydziału Medycznego oraz Wydziału Zdrowia Publicznego), którzy przeanalizowali dane zebrane w latach 1976-2004 w grupie 121.701 amerykańskich pielęgniarek.Były one uczestniczkami dużego projektu o nazwie "Nurses Health Study", który rozpoczęto go w 1976, kiedy uczestniczki miały od 30 do 35 lat. Wówczas to wypełniły pierwszą ankietę m.in. na temat stylu życia i problemów ze zdrowiem. Aktualizowano ją następnie co 2 lata.

Naukowcy nie zaobserwowali, by picie alkoholu, czy palenie papierosów (aktualnie, bądź w przeszłości) miało wpływ na ryzyko raka jajnika. Wyjątkiem była jedna z postaci tego nowotworu - tzw. śluzowy rak jajnika, na którą palaczki były wyraźnie bardziej narażone niż kobiety niepalące - na ryzyko wpływała m.in. długość trwania nałogu nikotynowego oraz liczba papierosów wypalanych dziennie.


Z kolei spożycie napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, obniżało prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika. Zależność ta była szczególnie silna w przypadku kobiet, które nigdy nie stosowały doustnych pigułek antykoncepcyjnych, czy hormonalnej terapii zastępczej.

Jak ocenia prowadząca badania, dr Shelley S. Tworoger, obserwacja, że spożycie kofeiny może zmniejszać ryzyko raka jajnika jest bardzo obiecująca. Rak ten jest bowiem uważany za bardzo niebezpieczny kobiecy nowotwór - długo rozwija się bezobjawowo, a gdy już da o sobie znać, często jest w bardzo zaawansowanym stadium. Ze statystyk wynika, że śmiertelność z powodu raka jajnika jest trzykrotnie wyższa niż z powodu raka piersi.

Dr Tworoger podkreśla jednak, że odkrycie jej zespołu wymaga potwierdzenia w dalszych badaniach. Trzeba też będzie sprawdzić, jaki mechanizm biologiczny może za to odpowiadać, konkluduje badaczka. (PAP)

Komentarze do: Rak jajnika a kofeina (2)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:55

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze