Szukaj

Nawet niewielka aktywność fizyczna u kobiet przed menopauzą może mieć korzystny wpływ na kości

Podziel się
Komentarze0

Badania opublikowane w Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism (JCEM) sugerują, że aktywność fizyczna u kobiet przed menopauzą jest bardzo skuteczna w redukowaniu sklerostyny - czynnika hamującego tworzenie kości. W dodatku, wysiłek fizyczny zwiększa poziomy IGF-1, co ma bardzo pozytywny wpływ na kości.Kość to tkanka zmieniająca się pod wpływem aktywności fizycznej oraz zmian hormonalnych.

Sklerostyna jest glikoproteiną produkowaną prawie wyłącznie przez osteocyty - najobficiej występujące komórki w ludzkiej kości. Sklerostyna wędruje na powierzchnię kości, gdzie  hamuje tworzenie komórek odpowiedzialnych za rozwój kości.

Aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia kości i dla zmniejszenia występowania sklerostyny, czynnika hamującego tworzenie kości i zwiększanie poziomu IGF-1, który wpływa pozytywnie na zdrowie kości, powiedział Mohammed-Salleh M. Ardawi, profesor w Center of Excellence for Osteoporosis Research and Faculty of Medicine na uniwersytecie King Abdulaziz University w Arabii Saudyjskiej.


Do badania przekrojowego z 1 235 kobiet przed menopauzą wybrano losowo 58 pań.

Naukowcy obserwowali je podczas ośmiotygodniowego kursu aktywności fizycznej, a wyniki porównywali z 62 próbami kontrolnymi.

Wszystkim kobietom zbadano gęstość mineralną kości, sklerostynę w surowicy krwi, a także czynnik IDF-1.

Odkryto, że te kobiety, które ćwiczyły więcej niż dwie godziny na tydzień, miały znacznie niższy poziom sklerostyny w surowicy oraz wyższy poziom IGF-1 niż te kobiety, które trenowały mniej niż dwie godziny na tydzień.

Aktywność fizyczna jest prosta, niedroga i może zmniejszać ryzyko pojawienia się osteoporozy, i co za tym idzie, także złamań, powiedział Ardawi.

Komentarze do: Nawet niewielka aktywność fizyczna u kobiet przed menopauzą może mieć korzystny wpływ na kości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz