Szukaj

Menopauza: zaburzenia snu zwiększają ryzyko choroby serca

Podziel się
Komentarze0

Bezsenność oraz zaburzenia snu, które są tak powszechne w okresie menopauzy, mogą zagrażać zdrowiu serc kobiet, przyczyniając się do rozwoju choroby wieńcowej oraz choroby sercowo-naczyniowej. Badanie na ten temat ukazało się w magazynie Journal of Women’s Health.Dr Megan Sands-Lincoln ze swoim współpracownikami przeprowadziła analizę danych na temat ponad 86 000 kobiet w wieku od 50 do 79 lat.

Kobiety odpowiedziały na pytania dotyczące długości snu i bezsenności. Okazało się, że zarówno krótki (poniżej 5h), jaki i długi sen (powyżej 10h) oraz bezsenność, są powiązane z większą zachorowalnością na chorobę wieńcową i chorobę sercowo-naczyniową w 10-letnim okresie.


Kiedy zaś obydwie przypadłości występowały razem – zbyt krótki sen i bezsenność albo zbyt długi sen i bezsenność – ryzyko było jeszcze większe.

Dr Susan G. Kornstein, redaktor naczelna Journal of Women’s Health mówi: - Jest to pierwsze badanie, które przygląda się zależnościom między bezsennością i długością snu a zdrowiem serca u kobiet w okresie menopauzy.

Komentarze do: Menopauza: zaburzenia snu zwiększają ryzyko choroby serca

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz