Szukaj

Menopauza przychodzi wcześniej u kobiet chorujących na raka

Podziel się
Komentarze0

Badacze francuscy publikują swoje prace, które pokazują, iż kobiety, które w dzieciństwie chorowały na raka, wcześniej doświadczają menopauzy. Odkrycia te jednak nie potwierdzają na razie wysokiego ryzyka przedwczesnej menopauzy, to znaczy przed 40 rokiem życia, o którym mówiły wcześniejsze prace amerykańskie.Badanie zostało opublikowane w przeglądzie Human Reproduction, a odpowiadają za nie naukowcy z Centre d’Epidémiologie et de santé publique (CESP).

W artykule badacze donoszą, iż menopauza przychodzi o 4 - 7 lat wcześniej u pań, które w dzieciństwie były leczone na raka i zażywały leki przeciwnowotworowe z rodziny czynników alkilujących.

Usunięcie jednego jajnika jest związane z przyśpieszeniem menopauzy o 7 lat.


Badanie te zostały przeprowadzone na 706 kobietach, które miały raka przed 18 rokiem życia. Wypełniły one kwestionariusz dotyczący ich leczenia i stanu zdrowia. Spośród 706 kobiet, u jedynie 2,1% pojawiła się przedwczesna menopauza.

Największe ryzyko przedwczesnej menopauzy zaobserwowano u pań, które były leczone na raka tuż po rozpoczęciu dojrzewania.

Jak mówi Cécile Teinturier, pierwszy autor badania, prace te przynoszą informacje na temat czynników ryzyka redukcji płodności u kobiet, które miały raka w dzieciństwie. Nowe dane powinny pozwolić na informowanie pacjentek z grupy ryzyka wczesnej menopauzy, planujące potomstwo, aby nie odkładały ewentualnej ciąży na okres po 30 roku życia.

Komentarze do: Menopauza przychodzi wcześniej u kobiet chorujących na raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz