Szukaj

Czy ten związek może zapobiec zdradzie?

Podziel się
Komentarze0

Okazuje się, że oksytocyna - poza tworzeniem więzi rodzicielskich - ma również spory wpływ na relacje między kobietą, a mężczyzną, przyczyniając się do wzrostu wierności w związku. Powstrzymuje bowiem mężczyzn od kontaktu z innymi kobietami.

Czy ten związek może zapobiec zdradzie?


Oksytocyna - chemiczny związek zaufania, zwany narkotykiem miłości - powszechnie kojarzona jest głównie, jako związek łączący matkę z dzieckiem. To dzięki niej właśnie tworzy się ta "niewytłumaczalna" więź między kobietą, a niemowlęciem. Więź, która jest już zupełnie inna w przypadku relacji dziecka z mężczyzną. Związek ten spełnia jednak jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję - przyczynia się do wzrostu wierności w związku.

Jak to możliwe?


W badaniu przeprowadzonym przez niemieckich naukowców udowodniono, że mężczyźni będący w monogamicznych związkach (w przeciwieństwie do wolnych mężczyzn), którym podano oksytocynę, utrzymywali znacznie większy dystans (około 10-15 cm) od atrakcyjnej kobiety podczas pierwszego spotkania z nią.

Wyniki eksperymentu potwierdzono kolejnym badaniem, opartym o analizę fotografii. Badanie to ponownie wykazało, że oksytocyna stymulowała zachowania wyłącznie mężczyzn pozostających w monogamicznych związkach - znacznie wolniej podchodzili oni do zdjęć atrakcyjnych kobiet.

Najnowsze rewelacje niemieckich naukowców sugerują nie tylko, że oksytocyna wydzielana jest w związkach monogamicznych, ale również, że pomaga w utrzymaniu stałych relacji partnerskich. Powstrzymuje bowiem mężczyzn od bliskiego kontaktu fizycznego z innymi kobietami (poza aktualnym związkiem) podczas spotkań towarzyskich! Mówiąc krotko - oksytocyna zmniejsza ryzyko zdrady.

Czy perfumy z dodatkiem oksytocyny mogą stać się zatem lekarstwem na niewierność w związkach i sposobem na zatrzymanie partnera przy sobie?

Komentarze do: Czy ten związek może zapobiec zdradzie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz