Szukaj

Ćwiczenia mogą obniżyć zmęczenie i depresję u pacjentów z rakiem piersi

Podziel się
Komentarze0

Ćwiczenia fizyczne mogą być sekretną bronią pomagającą pacjentkom z rakiem piersi w zwalczaniu powszechnych skutków ubocznych raka oraz terapii antynowotworowych. Albowiem, jak pokazuje całkiem nowe badanie, zaprezentowane na corocznym spotkaniu towarzystwa Society of Behavioral Medicine, fizyczna aktywność może naprawdę pomagać kobietom, które były leczone na raka piersi.Kolejna zaleta regularnej aktywności fizycznej: krótko mówiąc, aktywność fizyczna zmniejsza objawy zmęczenia oraz zapobiega depresji. Ale czy kogoś to jeszcze dziwi?

Badanie objęło obserwacją 240 kobiet, które miały niemetastycznego raka piersi. Kobiety te zostały włączone do badania po czwartym do dziesiątego tygodnia po tym, jak przeszły operację chirurgiczną usunięcia nowotworu.

Niektóre z uczestniczek zostały włączone do dziesięciotygodniowego programu, który miał je nauczyć radzenia sobie ze stresem (Cognitive Behavioral Stress Management). Inne kobiety uczestniczyły w jednodniowych zajęciach grupy samopomocy.

Badacze również obserwowali jak wiele ćwiczeń fizycznych wykonywały te kobiety.

W ten sposób, badacze odkryli, że kobiety, które ćwiczyły najwięcej między czasem operacji a rozpoczęciem terapii, były również tymi, które odczuwały najmniejsze zmęczenie w czasie swoich codziennych zajęć.


Dodatkowo, kobiety te nie były aż tak zdeprymowane, w porównaniu do innych uczestniczek badania.

Doktorant na uniwersytecie w Miami, University of Miami, Jamie M. Stagl, jeden z autorów badania, mówi: kobiety, które są fizycznie aktywne, mogą mieć również większe zaufanie do swoich własnych umiejętności kontynuowania swoich codziennych zajęć, związanych z rodziną, z obowiązkami domowymi, z obowiązkami zawodowymi, czy też z życiem społecznym. A to może prowadzić do odczuwania mniejszego zmęczenia i do lepszej jakości życia. A co za tym idzie, także mniejszej depresji.

Co więcej, inne badanie, opublikowane na początku kwietnia w przeglądzie specjalistycznym Journal of the American College of Surgeons  pokazało, że regularne spacery pomagają zwalczyć wyczerpanie powszechnie odczuwane przez pacjentów chorych na nowotwory. Badanie to objęło obserwacją 102 osoby, które właśnie przeszły operację chirurgiczną z powodu nowotworu trzustki.

Osiemdziesiąt pięć procent tych pacjentów donosiło o umiarkowanym i bardzo ciężkim zmęczeniu.

Aczkolwiek, badacze z uniwersytetu Thomas Jefferson University odkryli, że ludzie, którzy chodzili na spacery w ciągu tygodnia dodatkowe 90 – 150 minut, zmniejszali swoje zmęczenie o 27%. Natomiast, ludzie, którym nie powiedziano, żeby wykonywali jakąkolowiek aktywność fizyczną związaną ze spacerami, po tym, jak już wypisani zostali ze szpitala, doświadczali zmniejszenia zmęczenia o 19%.

Komentarze do: Ćwiczenia mogą obniżyć zmęczenie i depresję u pacjentów z rakiem piersi

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz