Szukaj

Botoks na nietrzymanie moczu?

Podziel się
Komentarze0

Zastrzyki z botoksu (onabotulinum toxin-A) podane do pęcherza są równie skuteczne co bieżące lekarstwa w kontroli nietrzymania moczu u kobiet. Co więcej, zastrzyk z botoksu ma dwa razy większe szanse na kompletne rozwiązanie tego dokuczliwego problemu.Odkrycia te zostały opublikowane w przeglądzie The New England Journal of Medicine, a stoją za nimi naukowcy z National Institutes of Health i Loyola University Chicago Stritch School of Medicine (SSOM).

Nietrzymanie moczu jest generalnie leczone farmaceutykami znanymi jako leki antycholinergiczne, które redukują skurcze pęcherza. Leki te namierzają mięśnie pęcherza poprzez system nerwowy.

Jednakże, wiele pacjentek doświadcza skutków ubocznych, takich jak suchość oczu, suchość ust oraz zaparcia.


Dr Linda Brubaker, współautorka badania i dziekan SSOM, wyjaśnia: zarezerwowaliśmy botoks dla kobiet, które nie odpowiadały na tradycyjne doustne lekarstwa.

Około 15,7% kobiet w Stanach Zjednoczonych doświadcza nietrzymania moczu. Kobiety są dwukrotnie bardziej zagrożone tą przypadłością niż mężczyźni.

W omawianym badaniu udział wzięło 241 kobiet z nietrzymaniem moczu. Jedna grupa otrzymywała przez 6 miesięcy zwykłe lekarstwo oraz zastrzyk z roztworu solnego. Druga grupa otrzymywała zastrzyk z botoksu oraz placebo w doustnej pastylce.

Pod koniec badania okazało się, że 13% kobiet zażywających leki antycholinergiczne pozbyło się problemu raz na zawsze. W grupie z botoksem dotyczyło to zaś aż 27% pań.

Dr Brubaker podsumowuje: nasze badania powinny pomóc lekarzom wybrać najlepszą opcję terapeutyczną dla każdej pojedynczej pacjentki.

Komentarze do: Botoks na nietrzymanie moczu?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz