Szukaj

Świetlica dla dzieci z HIV i warsztaty dla dorosłych żyjących z wirusem

Podziel się
Komentarze0

„Świetlica dla dzieci z HIV w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie to dla zakażonych maluchów jedno z najważniejszych miejsc w życiu. Właśnie tam czekają z rodzicami na wyniki badań i decyzję o hospitalizacji. A kiedy już są w szpitalu, uczą się tam i bawią. Niestety dotychczas świetlica była raczej smutnawa.Teraz – dzięki środkom z konkursu Pozytywnie Otwarci - nabrała rumieńców. Dzieciom będzie tu dobrze. Będą uśmiechnięte. To ważne, bo są wśród nich takie, które spędzają samotnie w szpitalu miesiąc i więcej” – mówi Krystyna Sokołowska ze Stowarzyszenia Wolontariuszy na Rzecz Dzieci „Mały Książę” – jedna z laureatek konkursu.

W świetlicy pojawiły się już nowe meble, w tym schodko-półka, po której dzieci mogą bezpiecznie się wspinać i stolik z kolorowymi krzesełkami. Jest też rozkładany stół dla większych dzieci, a wkrótce przybędą krzesła. Pojawiła się nowa kanapa, puf i przewijak dla najmłodszych. Krystyna Sokołowska najbardziej dumna jest jednak z dużej 42-calowej plazmy oraz Play Station 3.„Dokupiliśmy do niego dwie wirtualne gry, dzięki którym dzieci będą mogły w świetlicy tańczyć przed ekranem, a nawet bawić się w ekstremalne sporty.

Wszystko to będzie zupełnie bezpieczne i będzie przynosiło im radość. W dodatku – to już dzięki zaangażowaniu firmy MAC - świetlica i jej okolice zostały pięknie odmalowane, a dzieci dostały kolorową pościel. W sumie jest się z czego cieszyć” – mówi szefowa Stowarzyszenia „Mały Książę”.

Wkrótce do wyposażenia świetlicy dojdzie jeszcze odtwarzacz dvd, dekoder do telewizji satelitarnej i kolorowa tablica zakupione z pozostałych środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.

Zobacz również:„Nasza klinika opiekuje się na stałe ok. 150 dzieci. Bywa, że jednocześnie hospitalizowanych jest kilkoro, ale zdarza się i tak, że przez miesiąc dziecko jest w szpitalu samo. Dlatego ta świetlica jest tak istotna. Głęboko wierzę, że szczęśliwsze dzieci lepiej znoszą pobyt w szpitalu i w efekcie ich terapia przynosi lepsze efekty” – mówi Prof. Magdalena Marczyńska, ordynator Zakaźnego Oddziału Pediatrycznego w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie.


Ale świetlica to nie jedyny efekt programu Pozytywnie Otwarci uruchomionego
w maju ubiegłego roku. Inny laureat konkursu, Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec AIDS „Bądź z nami”, prowadzi serię warsztatów dla ludzi żyjących z HIV pt. „Adherencja w praktyce”.

Celem tych spotkań jest przekonanie uczestników, że kluczem do efektywnego leczenia jest dobra współpraca lekarza z pacjentem i ich wzajemna komunikacja. Wiadomo też, że regularniej przyjmują leki pacjenci, którzy są pogodzeni ze sobą, akceptują swoje zakażenie, mają wsparcie społeczne i satysfakcjonujące życie seksualne. Dlatego podczas warsztatów prowadzonych przez „Bądź z nami” eksperci przekazują i będą przekazywali w kolejnych miesiącach ludziom żyjącym z wirusem wiedzę o zależnościach między leczeniem HIV, a życiem seksualnym, ewentualnych zaburzeniach ośrodkowego układu nerwowego czy zaburzeniach gospodarki lipidowo-tłuszczowej.

W lutym ruszył jeszcze współfinansowany ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci projekt Polskiej Fundacji Pomocy Humanitarnej Res Humanae, która skupiła się na przywracaniu aktywności społecznej i ochronie praw osób żyjących z HIV z współwystępującym problemem uzależnienia.

Są to osoby szczególnie narażone na dyskryminację i wykluczenie. Dzięki funduszom z konkursu możliwe stało się rozszerzenie finansowanego dotychczas z kasy Miasta st. Warszawy programu o takie moduły jak szkolenia i stałe poradnictwo psychologiczne dla osób potrzebujących.

„Jestem dumny z efektów przynoszonych przez program Pozytywnie Otwarci. Dzięki takim projektom ludzie żyjący z HIV, ich rodziny i otoczenie dostają wyraźny sygnał, że z wirusem można normalnie żyć, jeśli tylko człowiek ma dostęp do dobrego leczenia. A przecież w Polsce leczenie HIV jest bezpłatne dla wszystkich. Niestety wielu zakażonych z niego nie korzysta. Tymczasem zazwyczaj wystarczy po prostu przyjść do lekarza” – powiedział Michał Kaźmierski, dyrektor generalny Gilead Sciences Poland, firmy, która w ubiegłym roku przekazała 185 tysięcy złotych na granty w konkursie Pozytywnie Otwarci.

Komentarze do: Świetlica dla dzieci z HIV i warsztaty dla dorosłych żyjących z wirusem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz