Szukaj

Rodziny zarażonych gronkowcem mają lekooporną wersję bakterii

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania naukowców z Washington University School of Medicine, które zostały opublikowane w czerwcowym badaniu Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine wskazują, że rodziny dzieci zakażonych gronkowcem są nosicielami lekoopornej wersji bakterii. Nawet, jeśli nie przejawiają żadnych symptomów!Badacze skoncentrowali się na rodzinach blisko 200 dzieci, u których zakażenie gronkowcem dotyczyło tkanek miękkich i skóry. Okazało się, że z ponad 600 domowników, którzy mieli kontakt z chorym dzieckiem, poprzez np. używanie tych samych przedmiotów, ponad połowa była nosicielami gronkowca.

Z tego, około 21 procent było nosicielami MRSA - odmiany gronkowca opornego na leczenie. Ogniska gronkowca występują w gospodarstwach domowych, w których dochodzi do bliskiego kontaktu z zarażonym oraz korzysta się z tych samych rzeczy, np. ręczników. Często osoby zarażone nie wykazują żadnych objawów.

W Stanach Zjednoczonych, około 30 procent ludzi zarażonych jest gronkowcem, z czego około 2% odmianą lekooporną - MRSA.  Jak wskazują badacze, stopa zakażenia MRSA pośród bliskich pacjenta jest wyższa niż w całym społeczeństwie.


Badanie zostało przeprowadzone na 183 pacjentach w wieku od 6 miesięcy do 20 lat, ze zdiagnozowanym gronkowcem w skórze i tkankach miękkich.

Ich rodzice, rodzeństwo oraz inni domownicy przebywali ponad połowę każdego tygodnia w domu z zarażonym. Po okresie obserwacji, przeprowadzono badania, które wykazały, że w 609 gospodarstwach domowych, 53% osób zostało nosicielami gronkowca.

19 procent nosicieli wykazywało obecność MRSA - odmiany lekoopornej, 32 procent MSSA - odmiany wrażliwej, a 2 procent wykazywało obecność MRSA I MSSA jednocześnie.

Tak wysokie wyniki zachorowalności spowodowane są głównie tym, że nie bada się domowników zakażonych dzieci od razu, ani nie wprowadza profilaktyki. A to może skutkować nawracającymi zakażeniami oraz stałymi kolonizacjami.

Badacze zalecają, by w przypadku zarażenia gronkowcem jednego z domowników, zachować wzmożoną higienę rąk oraz zaniechać korzystania z tych samych rzeczy - albowiem, gronkowiec całkiem sprawnie przenosi się przez zabawki, ręczniki czy maszynki do golenia.

Naukowcy szukają teraz możliwości zapobiegania przenoszeniu zakażeń w gospodarstwach domowych.

Komentarze do: Rodziny zarażonych gronkowcem mają lekooporną wersję bakterii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz