Szukaj

Rodzaj mleka dla niemowląt wpływa na przyrost masy ciała

Podziel się
Komentarze0

Wyniki najnowszych badań sugerują, że rodzaj mieszanki dla niemowląt ma istotny wpływ na przyrost masy ciała oraz może zwiększyć ryzyko wystąpienia w późniejszym życiu otyłości, cukrzycy oraz innych chorób.


- To co dzieje się z nami we wczesnym okresie życia ma długoterminowe konsekwencje dla zdrowia, a jednym z najbardziej wpływowych czynników jest początkowe tempo wzrostu - powiedziała główna autorka badań Julie Mennella, psychobiolog z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.

- Już wcześniej wiedzieliśmy, że dzieci karmione mlekiem w proszku szybciej przybierają na wadze niż dzieci karmione piersią. Nie wiedzieliśmy jednak, czy rodzaj mleka ma na to wpływ.

W trakcie badań, których wyniki opublikowano 27 grudnia w czasopiśmie Pediatrics, naukowcy zalecili podawanie dwutygodniowym dzieciom karmionym butelką mleka w proszku na bazie krowiego mleka (35 dzieci) lub mleka na bazie hydrolizatu białka (24 dzieci). Niemowlęta piły mleko przez siedem miesięcy. Obydwa rodzaje mleka miały taką samą ilość kalorii, ale produkt na bazie krowiego mleka zawierał mniej białka.


Dzieci, które piły mleko na bazie mleka krowiego szybciej przybierały na wadze niż w typowych przypadkach dzieci karmionych piersią.

- Nie wszystkie mieszanki dla niemowląt są takie same - powiedziała Mennella.

- Te dwa rodzaje mleka cechowały się identyczną ilością kalorii, ale zdecydowanie różniły się pod względem wpływu na wzrost dziecka.

Mieszanki na bazie hydrolizatu białka zawierają białka poddane wstępnemu trawieniu pozaustrojowemu i często podaje się je dzieciom, które nie tolerują nienaruszonych białek znajdujących się w innych odmianach mleka modyfikowanego.

- Jedną z przyczyn tego, że niemowlęta spożywające mleko na bazie hydrolizatu białka rosły podobnie do dzieci karmionych piersią (takie karmienie uznajemy za tzw. złoty standard), jest to, iż spożywały one mniej mleka podczas karmienia niż dzieci karmione mieszanką na bazie krowiego mleka - powiedziała Mennella.

- Kolejne ważne pytanie, które musimy sobie postawić to: dlaczego niemowlęta karmione sproszkowanym krowim mlekiem spożywają go zbyt dużo?

Badania zostały sfinansowane przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia Dziecka i Rozwoju Człowieka.

Komentarze do: Rodzaj mleka dla niemowląt wpływa na przyrost masy ciała

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz