Szukaj

Postrzeganie ciała dziewcząt – wpływ starszych koleżanek w szkole średniej

Podziel się
Komentarze0

Współczesne media są bardzo krytykowane za zaburzanie postrzegania wizerunku ciała u młodzieży. Jednak badania w Psychologii Kobiet Quarterly znalazły inne źródło niezadowolenia z wyglądu wśród młodych dziewczyn: starsze dziewczęta w szkole.

Zespół badawczy kierowany przez Jaine’a Straussa, profesora psychologii na Macalester College, przeprowadził ankiety wśród 1536 (5-8 klasa) uczennic uczęszczających do szkół w różnych grupach zaszeregowania. Niektóre 5- i 6-klasistki uczęszczały do szkoły ze starszymi uczniami (czyli w dzielnicach, które podążają za modelem "gimnazjum"), zaś inne uczyły się wraz z młodszymi uczniami (czyli w dzielnicach, gdzie 7- i 8-klasistki chodzą do "gimnazjum" poza młodszymi klasami). Uczennice wypełniły trzy kwestionariusze: o ich nawykach żywieniowych, zdaniu na temat wyglądu oraz poczuciu świadomości ciała.

Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy, którzy włączyli w badanie również nauczyciela liceum i dwóch licealistów, dowiedli, iż u 5- i 6-klasistek uczących się obok starszych dziewcząt odnotowano większe pragnienie, aby być szczupłe, jak i również mniejsze zadowolenie z siebie i większą świadomość na temat ich ciał. Na przykład, 5-klasistki, które uczęszczały do szkoły z 6- i 8-klasistkami miały średni wynik niezadowolenia ciała, które było 1,7 razy wyższe niż dziewcząt w tej samej klasie, które uczyły się w typowej szkoły podstawowej.

Dążenie do doskonałości

- Podwyższony poziom niezadowolenia ciała, dążenie do szczupłości, szczupły ideał ciała, a także wstyd może osłabić u nastolatek społeczne, emocjonalne i szkolne dobre samopoczucie zarówno podczas wczesnych lat nastoletnich i w późniejszym okresie życia - komentują uczeni. - Mimo, że krytyczne postrzeganie ciała ma tendencję wzwyżkowe w okresie dojrzewania , to badanie sugeruje, że grupowania szkolne mogą mieć znaczący wpływ.

Autor: Kinga Siedlik

Komentarze do: Postrzeganie ciała dziewcząt – wpływ starszych koleżanek w szkole średniej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz