Szukaj

Leczenie ADHD wiąże się z otyłością u dzieci

Podziel się
Komentarze0

Dawne badania wykazały, że u dzieci z ADHD jest większe ryzyko pojawienia się otyłości niż u dzieci niecierpiących na tę chorobę. Obecnie nowe badania przeprowadzone przez Johnsa Hopkinsa Bloomberga ze School of Public Health w Baltimore udowadniają, że owe ryzyko nie wiąże się z samą chorobą, a z metodami jej leczenia.

Czy chorzy na ADHD są otyli?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najbardziej popularnych zaburzeń wśród dzieci. Obecnie nie da się z tego zaburzenia wyleczyć, jednak leczenie bodźcowe może pomagać w łagodzeniu objawów. W ciągu ostatnich lat badania wykazywały, że istnieje związek między ADHD a otyłością. W ostatnim roku pojawiły się raporty, które informowały, że mężczyźni cierpiący na ADHD w dzieciństwie są bardziej skłonni do bycia otyłymi w wieku dorosłym.

Co jest przyczyną otyłości?

Badania dowiodły, że zaburzenia związane z ADHD takie jak niekontrolowanie impulsów, mogą przyczynić się do wzrostu wagi chorego, gdyż ten nie potrafi wyrobić sobie odpowiednich nawyków żywieniowych. Jednak badacze twierdzą, należałoby  przeprowadzić badania podłużne, które jednoznacznie określiłyby związek między leczeniem bodźcowym ADHD a przybieraniem na wadze.

Przeprowadzono zatem analizę danych 163820 dzieci w wieku od 3 do 18 lat z Gesinger Health System, by postarać się rozwikłać tę zagadkę.  Wnioski były jasne: dzieci z ADHD są bardziej skłonne do przybierania na wadze niż ich zdrowi rówieśnicy. Jednak naukowcy zwracają uwagę, że przyczyną jest leczenie, a nie choroba sama w sobie.

Trzeba być świadomym konsekwencji

Badacze uważają, że lekarze powinni być świadomi konsekwencji, jakie może przynieść leczenie pacjenta z ADHD terapią bodźcową. Ostatnie badania opublikowane przez Medical News Today z Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom ukazują, że coraz częściej w USA padają diagnozy stwierdzające ADHD.

Opracowała: Monika Kachniarz

Komentarze do: Leczenie ADHD wiąże się z otyłością u dzieci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz