Szukaj

Co może jeść dziecko, gdy skończyło dwa lata?

Podziel się
Komentarze0

Nasze dziecko skończyło dwa latka czas zatem na zmiany w jego sposobie żywienia. Przechodzi ono z  żywienia niemowlęcego na kolejny etap, w którym posiłki powinny przypominać dietę starszego dziecka oraz być bardziej urozmaicone. Pamiętajmy, że zdrowa dieta i właściwe odżywianie zapobiega chorobą w wieku dorosłym.


Kilka zasad karmienia dziecka po drugim roku życia:

1.    Dziecko rośnie i jest coraz bardziej aktywne fizycznie, dlatego powinniśmy mu zapewnić posiłki zawierające dużo kalorii dla właściwego rozwoju.

2.    Ważne aby dziecko oduczać karmienia butelką, gdyż sprzyja to rozwojowi próchnicy u maluchów.

3.    Dieta dziecka powinna zawierać jak najwięcej produktów pochodzenia roślinnego. Najlepsze będzie podawanie mu warzyw – najlepiej gotowanych do posiłków, gdyż zawarte są w nich witaminy i składniki mineralne. Pamiętajmy jednak aby nie podawać potraw składających się z tych samych warzyw cały czas. Urozmaicajmy dziecku posiłki i przyrządzajmy je za każdy razem inaczej aby w przyszłości nie zniechęciło się do określonego typu warzyw.  Możemy podawać maluchowi: marchew, buraczki, ziemniak, fasolkę szparagowa, groszek, brukselka. Nie zapomnijmy także o owocach.

4.    Aby zęby naszego malucha rozwijały się prawidłowy powinny one pracować tzn. gryźć. Dlatego starajmy się nie podawać dziecku papek, ale lekko rozdrobnione warzywa np. widelcem aby zmusić je do żucia gryzienia.

5.    Starajmy się także do codziennej diety uwzględniać produkty pochodzenia zbożowego z pełnego ziarna.

6.    Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego powinny być podawane w niedużych ilościach. Najlepiej będzie podawać chude mięso lub produkty mięsne o zmniejszonej zawartości tłuszczu, a z pieczonego drobiu zawsze zdejmuj skórkę.


7.    Produktami niezbędnymi będą także wędliny tj. szynka, polędwica, parówki i podroby wątroba, nerki, serce.
8.    Ograniczmy je na rzecz świeżych warzyw.

9.    Tłuszcze w diecie dziecka są bardzo ważne, gdyż wpływają na rozwój mózgu i są źródłem energii.

10.    Wprowadźmy do posiłku dziecka ryby. Naukowcy potwierdzili, że spożywanie ryb zapobiega rozwojowi chorób serca i naczyń krwionośnych. Kiedy jednak wprowadzisz do diety dziecka ryby nie smaż ich lecz piecz w foli aluminiowej w piekarniku, gdyż zachowają najwięcej odżywczych składników. Nie podawaj małemu: miecznika, makreli królewskiej, płytecznika oraz mięsa rekina.


11.    W drugim roku życia możesz zacząć podawać dziecku mleko krowie i mleko modyfikowane. Spożywanie twarogu, jogurtów, maślanek, sera białego, sera topionego, sera żółtego oraz jajek także jest mile widziane.

12.    Możesz zacząć dodawać do posiłków przyprawy. Ograniczaj się jednak z dodawaniem soli. Jeżeli już chcesz ja używać to tylko jodowaną, kamienną lub morską.

13.    Ważne jest aby ograniczyć podawanie słodyczy oraz napojów słodzonych cukrem. Produkty takie są źródłem zbędnych kalorii, które przekształcają się w tkankę tłuszczową. Zastąp je wszelkiego rodzaju jogurtami lub suszonymi owocami.


Ile posiłków dziennie powinien spożywać dwulatek?

Dziecko po skończeniu dwóch lat życia powinno spożywać 5 posiłków dziennie- śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja. Rodzic powinien nie uczyć malucha podjadania między posiłkami, gdyż może to wpłynąć na jego zdrowie. Starajmy się przygotowywać posiłki osobne dla dziecka. Nie pozwólmy mu jadać bardzo ciężki potraw, które my sami spożywamy tj. bigosu, kapusty, smażonych mięs, potrwa marynowanych w occie, zup ze śmietaną, grzybów itp.


Zapamiętajmy!

Żywienie dziecka po drugim roku życia powinno być urozmaicone przygotowywanie potraw. Potrawy te powinny być bogate w gamę wszelakich warzyw, owoców, produktów nabiałowych. Nie powinny być smażone ale raczej gotowane, pieczone. Żeby dziecko prawidłowo się odżywiało musi spożywać 5 posiłków dziennie, które zawierają odpowiednią ilość kalorii. Jak nauczymy dziecko dobrych nawyków żywieniowych w pierwszych dwóch latach życia będzie to skutkowało na dalsze jego żywienie.

Komentarze do: Co może jeść dziecko, gdy skończyło dwa lata?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz